اعتباریات علامه طباطبایی
اصرار داریم که تفسیر صحیحی از علامه طباطبایی ارائه کنیم. ممکن است کسی تفسیری از علامه طباطبایی ارائه کند که ناظر به سنت فلسفی غرب باشد یا یک برداشتی از علامه طباطبایی داشته باشد که این برداشت ناظر به اوضاع جدید ما – احیاناً تفسیرهای مدرن، پست‌مدرن، لیبرالی، مارکسی، کانتی، نوکانتی و هگلی- باشد. نمی‌گویم این‌ها امکان‌پذیر نیست. کاری که در اینجا انجام می‌شود این است که علامه طباطبایی را با مراجعه به متون ایشان در بستر فلسفه سیاسی اسلامی مطالعه کنیم و بدانیم که ایشان یک فیلسوف مسلمان هستند.
اخلاق یعنی تقویت توحید
مقدمه‌ای برای فهم طرح تربیت توحیدی؛
این مصاحبه، برگرفته از گفت‌وگویی مفصل با آیت‌الله محمدباقر تحریری، استاد برجسته اخلاق و حکمت حوزه علمیه است که در پایگاه جریان‌شناسی روحانیت (رسای اندیشه) منتشر شده است. از آن‌جا که مقدمه مفیدی برای فهم طرح تربیت توحیدی است، خلاصه‌ای از آن، به خوانندگان تقدیم می‌شود.
جریان‌شناسی مخالفت با علم کلام
گفت‌وگو با دکتر نوئی/۲؛
جریان‌شناسی مخالفت با علم کلام هم در اهل سنت و هم در تشیع بسیار جای تأمل دارد و باید به‌صورت جریانی کار شود. باید دید قرن چهارمی‌ها چه دلایلی در مخالفت با علم کلام داشتند و این مخالفت چه تأثیری در قرن پنجم و ششم گذاشت؛ مثلاً سید ابن طاووس در کتاب کشف المحجه چه نگاهی به علم کلام دارد؟ جوری صحبت می‌کند که انگار کلام هیچ‌چیز نیست، اگر حرام هم نباشد چیزی ته آن نمی‌ماند و برای متکلم و سودی ندارد.
از رئالیسم پیچیده اندیشمندان تا رئالیسم خامِ حقوق‌دانان و سیاسیون
اکنون کم و بیش یک گرایش رئالیسم خام بر ما حاکم است؛ نه بر اندیشمندان و فیلسوفان ما بلکه بر حقوقدانان و سیاسیون ما. البته متوجه شده‌اند ولی توجه لازم را ندارند که اینها اعتباراتی است که ساخته زمان و مکان است
تقسیم ادوار علم کلام
در گفت‌وگو با دکتر نوئی/۱؛
دکتر نوئی ضمن بیان جریان‌های کلامی به تقسیم ادوار علم کلام پرداخت.
واکاوی نظریه ادراکات اعتباری علامه
حجت الاسلام و المسلمین یزدانی مقدم با اشاره به بحث نظریه ادراکات اعتباری گفت: نظریه ادراکات اعتباری نظریه‌ای است در باب مفاهیم متغیر؛ اما مفاهیم متغیر چه نوع مفاهیمی هستند. از این منظر یک ماهیت معرفت‌شناسانه دارد.
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷