کد خبر: ۱۰۱۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
رجا:
الحیدری: قبل از این داعش می‌خواست به سرعت سامرا را تصرف و حرم مطهر امام عسکری(ع) را نبش قبر کند. جوانان سریع آمدند و سامرا را گرفتند و بعد از آن حشدالشعبی از تمام اقشار مردم تشکیل شد. اینجا باید به نقش جمهوری اسلامی در جنگ با تکفیری‌ها اشاره کرد که اگر ایران، فتوای آیت‌الله سیستانی و حشدالشعبی نبودند، نه عراقی بود و نه خبری از پیاده‌روی اربعین.
گروه معارف-رجانیوز: برنامه گفت‌وگو محور جهان‌آرا با موضوع «اربعین و ارتباطات فرهنگی مردم ایران و عراق» روی آنتن شبکه افق سیما رفت. 
 
به گزارش رجانیوز ، با توجه به نزدیک شدن ایام اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برنامه زنده جهان‌آرا موضوع خود را به ارتباطات فرهنگی دو ملت ایران و عراق اختصاص داد. 
 
میهمان این برنامه حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری معاون فرهنگی حشدالشعبی بود. ارتباط تلفنی با حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا هم بخش دیگری از این برنامه بود. محمدحسین بدری هم اجرای این برنامه را برعهده داشت.
 
الحیدری با یادآوری این مطلب که بنا بر روایات، زیارت اربعین یکی از نشانه‌های مؤمن است تصریح کرد: بحث پیاده‌روی برای زیارت در روایات منحصر به اربعین نیست، چون در کل زیارت امام حسین(ع) مستحب مؤکد است، اما خود پیاده‌روی اربعین در عرف به یکی از شعائر دینی تبدیل شده است. 
 
وی ادامه داد: از قدیم هم این‌گونه بود. در زمان صدام و حکومت‌های ظالم هم عراقی‌ها و حتی ایرانی‌ها از میان بیابان‌ها و نخلستان‌ها و مکان‌های خطرناک خود را به کربلا می‌رساندند، اما با جمعیت بسیار کمتر. این حرکت از زمان سقوط صدام تا کنون چنانچه مشاهده می‌شود به یک امر ویژه تبدیل شده، به‌طوری که در طول 1400 سال هرگز این‌گونه نبوده است.
 
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی با بیان این مطلب که طبق روایات به شرط «معرفت» در زیارات بسیار تأکید شده است، مبحث مهم بعدی در زیارات را «پیام» آن توصیف و تصریح کرد: اربعین جلوه‌ای از حرکت حضرت زینب(س) است. شاید هم فلسفه این پیاده‌روی حرکت قافله حسین شهید به رهبری امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) بعد از عاشورا باشد.
 
 
وی اذعان کرد: اولین موکب حسینی همان بود. نه آب، نه غذا و نه اسکانی وجود داشت و اتفاقاً از طرف دشمنان هم بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، اما یک پیام مهم در این موکب وجود داشت؛ اگر حسین(ع) نبود، زینب(س) نبود و اگر زینب(س) نبود، کربلا نبود. 
 
الحیدری در باره این جمله توضیح داد: حفظ عاشورا بر زنده نگه داشتن اربعین توسط حضرت زینب(س) استوار شده است. عاشورا یک حرکت انقلابی، نظامی، سیاسی و استشهادی بود. حرکت حضرت زینب در ادامه آن نظامی نبود، بلکه تبلیغی بود؛ «جهاد البیان».
 
 
وی در پاسخ به این سئوال که چرا در همه سال‌‌ها فقط برای امام حسین(ع) مراسم اربعین برگزار می‌شود، نهضت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) را ویژه برشمرد و توضیح داد: با اینکه جنگ بدر به‌عنوان اولین جنگ میان سپاه اسلام و سپاه کفر با پیروزی نظامی مسلمین انجام شد، اما الگوی همه لشکریان سپاه اسلام از عاشورا گرفته شده است، چون در عاشورا به‌ظاهر سپاه امام حسین(ع) شکست نظامی خورد، اما معنویت بود که پیروز شد و امروز هم شیعیان با تمسک به همان معنویت به‌دنبال پیروزی نظامی هستند. 
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی جنگ عاشورا را جنگ اولین‌ها دانست و با بیان این مطلب که برای اولین بار بانوان در کنار لشکریان جبهه حق حضور داشتند تشریح کرد: اربعین به‌معنای مراسمی معمولی برای سالگرد یک مرحوم نیست، بلکه پیام دارد. ثواب و حزن و ضیافت و تعظیم شعائر خیلی مهم است، اما اصل اربعین باید یک حرکتی تبلیغی برای تبیین حرکت حضرت زینب(س) باشد. 
 
الحیدری در پاسخ به این سئوال که آیا جنبه‌ای در مراسم هرساله پیاده‌روی اربعین -مثل ضیافت مثال‌زدنی مردم عراق- وجود دارد که اذهان را نسبت به هدف اصلی منحرف کند بیان داشت: اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند. اگر این ضیافت و مراعات توسط مردم عراق انجام نمی‌شد شاید امکان حضور این همه جمعیت وجود نداشت. 
 
وی ادامه داد: تا قبل از این حضور باشکوه، اربعین و جود و کرم مردم وجود داشت، ولی شرایط سیاسی و امنیتی اجازه نمی‌داد‌. زیارت اربعین هم مثل نماز است که باید قدم به قدم از مرحله قرائت صحیح به مرحله اخلاص رسید یا مانند حج که بدون اصل برائت فایده‌ای ندارد. 
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی با بیان اینکه اربعین بدون فهم پیام حضرت زینب(س) که مهم‌ترین آن مبارزه با طاغوت بود، اربعینی کامل نیست اظهار داشت: این حرکت باید با پیام همراه باشد، با مرگ بر امریکا و اسرائیل و آل سعود، اگر این‌طور شد آن‌وقت می‌بینیم که امریکا در این حرکت مانع‌تراشی می‌کند. هم‌چنان‌که اربعین باید فرصتی برای تبلیغ دین و ایجاد علاقه و ارتباط بین مردم ایران و عراق باشد.
 
الحیدری در باره راهکارهایی در باره بروز هرچه بیشتر جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی پیاده‌روی اربعین تصریح کرد: غیر از جنبه خدمات و اسکان زائران، بحث تبیلغی نکته مهمی است که توسط نخبگان حوزوی و دانشگاهی باید انجام بگیرد، اما شاید از همه اینها مهم‌تر، ایجاد علاقه و ارتباط بین مردم ایران و عراق باشد.
 
 
وی با بیان این جمله که مردم ایران و عراق نزدیک‌ترین مسلمانان و شیعیان به هم هستند و اربعین فرصتی برای تقرب بیشتر آنهاست به این نکته توجه کرد که بسیاری از عراقی‌ها بر اثر اجبار به جنگ با ایران فرستاده شدند و امروز همه، برادران یکدیگر هستیم و اضافه کرد: تا صدها سال قبل از صدام علیه ایران ارتباط میان مردم عراق و ایران ویژه بود. جنگ ایران و عراق اشتباه زشت تاریخی صدام بود که یک‌طرف پرچم جبهه حق به‌دست حسین زمان یعنی امام خمینی و طرف دیگر پرچم جبهه باطل به دست یزد زمان یعنی صدام بود. جنگ سختی بود و هنوز اثرات روانی آن در اذهان باقی مانده است. 
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی با تأکید بر این مطلب که الان شرایط بخصوص برای نخبگان تفاوت دارد به رشد فکری مردم عراق اشاره کرد و گفت: اگر در زمان جنگ، صدام به اجبار مردم را به حضور در جنگ می‌فرستاد، الان می‌بینیم که همان مردم امریکا از خاک کشور خود اخراج کردند. در همان زمان جنگ خیلی از همان کسانی که علیه ایران می‌جنگیدند به سپاه بدر پیوستند و انقلابی و ولایی شدند. خیلی‌ها هم در جبهه جمهوری اسلامی علیه صدام جنگیدند و به‌شهادت رسیدند. هم‌چنانکه حضور جمهوری اسلامی ایران در نبرد با داعش، تبلیغات منفی آمریکا و غربی‌ها را خنثی کرده است. 
 
الحیدری به فعالیت‌های ایران‌ستیزانه سفارت‌خانه‌های امریکا و عربستان در عراق اشاره کرد و گفت: فشار تبلیغاتی علیه مردم عراق بسیار زیاد است. آنها هم برای عدم ایجاد ارتباط میان مردم ایران و عراق برنامه‌ریزی دارند و هم برای ایجاد دشمنی میان مردم این دو کشور فعالیت می‌کنند.
 
 
 
 
وی راهکار مهم برای خنثی‌سازی توطئه‌های استکبار را ایجاد «بصیرت» در میان مردم عراق دانست و ادامه داد: پیاده‌روی اربعین فرصت مناسبی است برای ایجاد علقه میان مردم عراق و ایران که باید از این فرصت به بهترین نحو استفاده کرد. باید به این نکته توجه کرد که شاید فقط اختلاف جزئی در زبان وجود داشته باشد، اما در بیشتر مسائل، اشتراکات فراوانی وجود دارد. دشمن از جبهه واحد و «مرز اعتقادی» مسلمانان می‌ترسد.
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی در باره نحوه تشکیل نیروهای مردمی عراق تحت عنوان حشدالشعبی با بیان اینکه بعد از وارد داعش آیت الله سیستانی یک فتوانی جهادی صادر کردند اظهار داشت: شرایط در آن زمان بسیار خطرناک بود، داعش به بغداد نزدیک شده بود. افرادی که در سوریه جنگیده بودند یا در زمان حضور امریکا در عراق علیه آنها می‌جنگیدند بعد از این فتوا دور هم جمع شدند این تشکیل را سازماندهی کردند. 
 
الحیدری اضافه کرد: قبل از این داعش می‌خواست به سرعت سامرا را تصرف و حرم مطهر امام عسکری(ع) را نبش قبر کند. جوانان سریع آمدند و سامرا را گرفتند و بعد از آن حشدالشعبی از تمام اقشار مردم تشکیل شد. اینجا باید به نقش جمهوری اسلامی در جنگ با تکفیری‌ها اشاره کرد که اگر ایران، فتوای آیت‌الله سیستانی و حشدالشعبی نبودند، نه عراقی بود و نه خبری از پیاده‌روی اربعین.
 
بخش دیگر این گفت‌وگو به سید حسن نصرالله اختصاص پیدا کرد. 
 
الحیدری با بیان این مطلب که در میان افراد کسی را علاقمندتر از سید حسن نصرالله نسبت به رهبر معظم انقلاب ندیده‌ام ادامه داد: خودم از ایشان شنیدم که تبعیت ما از ولی فقیه یک ارتباط فقهی نیست و عشقی است. من این را همیشه با ماجراهای شب عاشورا تطبیق می‌دهم. وقتی امام حسین(ع) در شب عاشورا بعد از آنکه به اصحاب خود گفتند شما بهترین اصحاب من هستید و سپس تکلیف را از آنها برداشتند، همه در رکاب اباعبدالله ماندند. 
وی به خاطره جالبی از سید حسن نصرالله از اثنای جنگ 33 روزه با اسرائیل اشاره کرد و با بیان اینکه ایشان در طبقه ششم یک ساختمان در ضاحیه جنوبی ساکن بودند افزود: هرچه به سید اصرار کردند که این منطقه و این ساختمان امن نیست و باید از این ساختمان خارج شوید -در حالی‌که تقریباً تمام ساختمان‌های منطقه ویران شده بود- قبول نکرد و گفتند همان‌طور که مردم زیر بمباران هستند من هم باید باشم. 
 
 
 
معاون فرهنگی حشدالشعبی به خاطره‌ای دیگر از سید حسن نصرالله اشاره کرد که در آن وقتی از ایشان دعا برای «تعجیل» در شهادت را خواسته بودم نقل قولی از حضرت آقا کردند که ایشان دعا برای تعجیل در شهادت را جایز نمی‌دانند، ولی دعا برای شهادت را جایز می‌دانند.
 
الحیدری با یادآوری خاطره حضور سید حسن نصرالله در راهپیمایی روز عاشورا در لبنان که در سال 2008 میلادی انجام شد گفت: در سال 2008، سید حسن نصرالله هدف اصلی اسرائیل و امریکا بود. ایشان بدون هیچ مقدمه‌ای به‌همراه جمعیت در راهپیمایی حاضر شد. تعریف می‌کرد مدام منتظر تماسی از دفتر حضرت آقا بودم که تذکر بدهند چرا این کار را کردی. چند روز گذشت و خبری نشد. تا وقتی که در فرصتی به تهران به حضور ایشان شرفیاب شدم. در حال نشستن بودم که حضرت آقا فرمودند بعضی‌ها می‌خواستند زودتر شهید شوند! حالا مانند شعید دستغب 80 سال عمر کنید و شهید شوید چه ایرادی دارد؟
 
وی با بیان اینکه بعد از رهبر معظم انقلاب، تأثیرگذاری و نقش سید حسن نصرالله در جهان اسلام بی‌نظیر است تصریح کرد: سید حسن نصرالله در جایی به من گفت من هر روز دعا می‌کنم خدایا «بقیه» عمر من و فرزندان من، همسر من و فرزندان فرزندانم را بگیر و به حضرت آقا بده. من در یک‌جایی گفتم که ایشان می‌گوید از عمر من بگیر، ولی ایشان تأکید کردند که بگویید سید گفته از «بقیه» عمر من بگیر. 
 
ارتباط تلفنی با حجت‌الاسلام غریب‌رضا بخش دیگری از این قسمت از برنامه جهان‌آرا بود. 
 
غریب‌رضا در باره فعالیت‌های فرهنگی که می‌شود در ایام پیاده‌روی اربعین انجام داد به تدوین جزوه‌ای در همین زمینه تحت عنوان «40 توصیه ارتباطات بین‌الملل و گفت‌وگوی دینی در اربعین» اشاره کرد و تصریح کرد: سفر اربعین یک معجزه الهی و ربانی است که با نگاه محبت امام حسین(ع) بین دو ملت بزرگ ایران و عراق علقه اتفاق افتاده است.
 
 
وی ادامه داد: امروز هم امام حسین(ع) به برکت نهضت اربعین دست بر قلب‌های ملت‌های مسلمین مخصوصاً ایران و عراق کشیده و به حمد الهی معجزه‌ای مانند الفت میان دو قبیله اوس و خزرج در مدینه صدر اسلام رخ داده است. گویی امام حسین(ع) یک اردوگاه آمادگی تشکیل داده است که سربازان ظهور خود را در اربعین تربیت می‌کند.
 
این فعال فرهنگی با بیان اینکه در جزوه مزبور، ارتباطات در پیاده‌روی اربعین به سه دسته تقسیم شده است توضیح داد: یک دسته همان ارتباطات عمومی است که در این بخش 10 توصیه را چه برای کسانی که عربی بلد هستند و چه کسانی که بلد نیستند ارائه کردیم که می‌تواند مؤثر باشد. 
 
وی ارتباط تخصصی را دسته دوم ارتباطات در نهضت پیاده‌روی اربعین توصیف کرد و اظهار داشت: برای عالمان دینی و اساتید دانشگاه که بیشتر روی زبان عربی کار کردند علاوه بر 10 توصیه عمومی، 30 توصیه دیگر ارائه شده است. سطح میانه‌ای هم تعریف شده است و آن هم برای قشر فرهنگی جامعه است که زبان عربی را به‌صورت کامل بلد نیستند، ولی می‌توانند از آن 30 توصیه هرکدام را که مایل باشند انجام دهند.
 
در انتهای این برنامه سید هاشم الحیدری با بیان اینکه پیام اربعین امسال هم مثل هرسال باید همان پیام حضرت زینب(س) در کاخ یزید باشد که فرمودند «کد کیدک، اسع سعیک، والله لا تمحو ذکرنا» و گفت: نتیجه این نهضت عظیم باید تشخیص دشمن زمان، ذکر اهل بیت(ع) و تقویت جبهه مقاومت باشد. زمان ما زمان پیروزی‌ها است و شعب ابی‌طالب‌ها و شکست‌ها تمام شده است إن‌شاءالله.
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷