کد خبر: ۱۰۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۴
تابناک:
ساعاتی پیش، شبکه سعودی العربیه در خبری فوری، از استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان خبر داد و لحظاتی بعد او در صفحه تلویزیون ظاهر شد و با ایراد اتهاماتی علیه ایران و حزب‌الله تلاش کرد، دلایل استعفای خود را دخالت‌های ایران وانمود کند.
ساعاتی پیش، شبکه سعودی العربیه در خبری فوری، از استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان خبر داد و لحظاتی بعد او در صفحه تلویزیون ظاهر شد و با ایراد اتهاماتی علیه ایران و حزب‌الله تلاش کرد، دلایل استعفای خود را دخالت‌های ایران وانمود کند.

به گزارش «تابناک»؛ حریری در این سخنان گفت: فضا در لبنان شبیه فضای حاکم بر کشور قبل از ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان است و اینکه احساس می‌کند عده‌ای برای قتل او نقشه می‌کشند.

حریری گفت: ما هرگز نمی‌پذیریم لبنان اساس تهدید امنیت منطقه باشد.

وی مدعی استفاده حزب‌الله لبنان از سلاح علیه لبنانی‌ها و سوری‌ها و همچنین باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای لبنانی‌ها شده است.

او درباره دلیل استعفایش، دخالت‌های ایران را عامل اصلی این اقدام خود اعلام کرده است. حریری مدعی شد: ایران تمایل زیادی برای نابودی جهان عرب دارد و هر جا که ایران باشد، مشکلات و فتنه‌ها سر باز می‌کند.

حریری گفت: با تمام تلاش خود برای حفظ بی‌طرفی لبنان در مسائل منطقه اما ایران مشکلاتی را که هست برای لبنان به ارمغان آورد. حزب‌الله به عنوان بازوی ایران، نه تنها در لبنان بلکه در تمام جهان عرب فعالیت می‌کند و با زور سلاح آنچه هست را به عنوان امر واقع بر ما تحمیل کرده است.

نخست وزیر مستعفی لبنان مدعی شد: شری که ایران در منطقه می‌پراکند، به خود او بازخواهد گشت. حزب‌الله به عنوان عامل ایران با دخالتی که در دیگر کشورها می‌کند، مشکلات بسیاری برای جهان عرب ایجاد کرده است.

اخیرا ثامر السبهان، وزیر سعودی در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفته بود،‌ از اینکه دولت لبنان نسبت به مشارکت حزب‌الله در جنگ علیه عربستان سکوت کرده، تعجب می‌کند.

پشت پرده استعفای سعدالحریری از نخست وزیری لبنان

حریری که به تازگی از عربستان به کشورش بازگشته بود، پس از چند ساعت توقف در بیروت از روز گذشته بار دیگر به عربستان رفته و در همین کشور هم استعفایش را اعلام کرد. ظاهرا او حتی با رئیس جمهور لبنان ـ که روی کار آمدن هر دوی آنها بر اساس یک توافق داخلی در لبنان بود ـ در این باره سخن نگفته است.

ولید جنبلاط،‌ رهبر دروزی‌های لبنان در این باره با بیان اینکه هرگز درباره استعفای حریری نظر نمی‌دهد، گفت: لبنان کوچکتر و ضعیف‌تر از آن است که پیامدهای اقتصادی و سیاسی این استعفا را تحمل کند و من همواره از دعوت کنندگان به مذاکره بین عربستان و ایران خواهم ماند.

سلیم جریصاتی،‌ وزیر دادگستری لبنان نیز اظهار داشت:‌ استعفای حریری مبهم و مشکوک بود چه به لحاظ زمانی،‌ چه مکانی و چه مضمون دلایل استعفایش.

وئام وهاب، رئیس حزب توحید عربی نیز درباره استعفای حریری گفت:‌ استعفای حریری در این زمان بسیار تأسف بار است؛ اما پرسش اینجاست که چرا از ریاض اعلام شد. آیا او در حصر خانگی است یا مجبور به استعفا شده است؟

اعلام استعفای حریری از نخست وزیری لبنان خارج از کشورش و در دامان سعودی‌ها امری بی‌سابقه‌ای نه تنها برای لبنان بلکه در سراسر جهان است. بر همین اساس او در سخنانی که از روی کاغذ با استرس و دقت می‌خواند تمام دلیل این استعفا را ایران و حزب‌الله دانسته است؛ امری که فشارهای سعودی برای اتخاذ این تصمیم را به خوبی نشان می‌دهد.

اما نکته بسیار مهم این است که استعفای سعد حریری از پست نخست وزیری و در ادامه حمله شدید به ایران و حزب الله، یک روز پس از دیدار علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری با حریری در لبنان اتفاق افتاد.

از سوی دیگر، این استعفا بدون شک بی ارتباط با راهبرد جدید اعلام شده از سوی ترامپ علیه ایران و حزب الله نیست؛ راهبردی که در هماهنگی کامل با ریاض است و به همین جهت نیز حریری استعفای خود را در عربستان رسانه ای کرد.

بنابراین به نظر می‌رسد، این استعفا بیش از هر چیز برای ایجاد بحرانی جدید در خاورمیانه و مشخصا در لبنان است. در واقع، از آنجایی که بحران تروریسم و جدایی‌طلبی در عراق پایان یافته و در سوریه نیز دولت و ارتش این کشور در حال اعاده حاکمیت خود بر سراسر خاک سوریه هستند، لذا می‌توان گفت ایجاد تنش، بحران و درگیری داخلی در لبنان، راهبرد جدیدی است که برای تحت فشار قرار دادن حزب الله دنبال می‌شود. استعفای حریری نیز نخستین مرحله و گام در این راهبرد بحران‌زای جدید خواهد بود.
مرتبط ها
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷