کد خبر: ۱۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۳
شاخص های فرهنگی از دیدگاه مقام معظم رهبری (بخش چهاردهم)
تبادل فرهنگى به انتخاب ماست؛ اما تهاجم فرهنگى به انتخاب دشمن است/ تبادل فرهنگى انجام مى‌دهيم تا كامل شويم؛ يعنى فرهنگ خودى را كامل كنيم. اما تهاجم فرهنگى انجام مى‌گيرد تا فرهنگ خودى را ريشه‌كن كند/ تبادل فرهنگى در هنگام قوت و روزگار توانايى يك ملت انجام مى‌گيرد؛ ولى تهاجم فرهنگى در دوران ضعف يك ملت است/ تبادل فرهنگی لازم است. هیچ ملتی بی‌نیاز نیست از این که در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه مسایل فرهنگی از ملت‌های دیگر بیاموزد/ فرهنگ خودی از فرهنگ‌های دیگر وام می‌گیرد و آنچه را که خوب و لازم بداند از هر نقطه دیگر دنیا به دست می‌آورد

5. مدافع فرهنگی


5-1 تبادل فرهنگی


5-1-1 تفاوت تبادل فرهنگی با تهاجم فرهنگی

تبادل فرهنگى به انتخاب ماست؛ اما تهاجم فرهنگى به انتخاب دشمن است. تبادل فرهنگى انجام مى‌دهيم تا كامل شويم؛ يعنى فرهنگ خودى را كامل كنيم. اما تهاجم فرهنگى انجام مى‌گيرد تا فرهنگ خودى را ريشه‌كن كند. تبادل فرهنگى از چيزهاى خوب است؛ تهاجم فرهنگى از چيزهاى بد است. تبادل فرهنگى در هنگام قوت و روزگار توانايى يك ملت انجام مى‌گيرد؛ ولى تهاجم فرهنگى در دوران ضعف يك ملت است. (21/5/71)

من يك وقت گفتم كه فرق تهاجم فرهنگى و تبادل فرهنگى چيست. تهاجم فرهنگى، يك امر منفى است؛ اما تبادل فرهنگى، يك امر مثبت است. يك وقت هست كه يك انسان براى اين‌كه كمبودى را در بدن خودش برطرف كند، مى‌گردد و غذا و داروى مناسب را - آن چيزى كه به دردش مى‌خورد - از هر جايى كه گيرش آمد، پيدا مى‌كند و با ميل خود آن را داخل كالبدش مى‌ريزد. يك وقت هم هست كه نه، ما انتخاب نمى‌كنيم؛ دست و پاى ما را مى‌گيرند، يا بيهوشمان مى‌كنند، يا مستمان مى‌كنند و چيزى را كه خودشان مى‌خواهند - نه آن چيزى كه ما لازم داريم - در بدن ما تزريق مى‌كنند. آيا اين‌ها با هم فرق ندارد؟! (12/2/75)


5-1-2 چرایی تبادل فرهنگی

در تبادل فرهنگی هدف، باور کردن فرهنگ ملی و کامل کردن آن است.

تبادل فرهنگی لازم است. هیچ ملتی بی‌نیاز نیست از این که در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه مسایل فرهنگی از ملت‌های دیگر بیاموزد. همیشه تاریخ نیز همین بوده است.... و این یک روند ضروری برای تر و تازه ماندن معارف و حیات فرهنگی در سرتاسر عالم است. این تبادل فرهنگی است و خوب است. (21/5/71)

در تبادل فرهنگى، قضيه چنين است. ملت فراگيرنده، مى‌گردد نقاط درست و چيزهايى را كه فرهنگ او را كامل مى‌كند، از ديگران تعليم مى‌گيرد. درست مثل انسانى كه ضعيف است و دنبال غذاى مناسبى مى‌گردد. دوا و غذاى مناسب را مصرف مى‌كند، تا سالم شود و نقصش از بين برود. (21/5/71)


5-1-3 اصول حاکم بر تبادل فرهنگی

فرهنگ خودی باید امور مفید را از دیگر فرهنگ‌ها گزینش کند و بدی‌ها را واگذارد

فرهنگ خودی از فرهنگ‌های دیگر وام می‌گیرد و آنچه را که خوب و لازم بداند از هر نقطه دیگر دنیا به دست می‌آورد و جمهوری اسلامی ایران با اقتصاد اسلامی، فرهنگ ملی و خودی ونیز استقلال کامل و در همه جهات به راه خود ادامه خوهد داد. (12/5/72)

در تبادل باید عزت، کرامت و شرافت این ملت حفظ شود

البته دنیا همه چیزش با تبادل است: چیزی بگیرند، چیزی بدهند. اما این کارها باید با حفظ عزت و کرامت و شرافت این ملت صورت گیرد. بعضی افراد بدون توجه به این مسایل روحیه‌ها را تضعیف می‌کنند. این، همان مضطرب کردن درونی است. اسلام با این مبارزه می‌کند. (6/11/71)


برای مشاهده کامل "شاخص‌های فرهنگی از دیدگاه مقام معظم رهبری" در قالب نمودار، اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷