کد خبر: ۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۵
معرفی مراکز حوزوی(2)

با توجه به شرايطي که عصر و زمان، مخصوصاً بعد از پيروزي انقلاب پيدا کرده و نيازها و ضرورت هاي فراواني که در جهات مختلف احساس مي‌شود، لازم بود حرکت تازه‌اي در حوزه‌هاي علميه، مخصوصاً حوزه علميه قم، به وجود آيد و روح تازه‌اي در کالبد آن، دميده شود؛

لذا در سال 1375، شورايي مرکب از سه نفر از نمايندگان امام راحل(قدس سره) و سه نفر از نمايندگان حضرت آيت‌الله گلپايگاني و سه نفر از نمايندگان جامعه مدرسين، تشکيل و گام هاي مؤثري، برداشته شد.

اين حرکت، با تشکيل شوراي عالي جديد حوزه علميه که از سوي جامعه مدرسين، پيشنهاد و مورد تصويب مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، و حضرت آيت‌الله العظمي گلپايگاني و حضرت آيت‌الله العظمي اراکي(أدام الله أظلالهم) قرار گرفت، تکميل گرديد و با استقبال پرشور فضلا و علما و عموم طلاب، مواجه شد.

از آنجا که پيشبرد اهداف اين شورا، نياز به تأمين شخصيت حقوقي براي شورا داشت، اساس‌نامه حاضر، با بهره‌گيري از تجربيات اساس‌نامه‌هاي بنيادهاي گوناگون و استفاده از نظرات گروهي از انديشمندان، تنظيم گرديد. سپس در هيئتي مرکب از پنج نفر(سه نفر از سوي جامعه مدرسين، و دو نفر از سوي شوراي عالي) به دقت، مورد بررسي قرار گرفت و تصويب شد و براي اظهار نظر نهايي از سوي مراجع بزرگ و مقام معظم رهبري، آماده گرديد. اميد است تنظيم و تصويب اين اساس‌نامه، کمک مؤثري به پيشرفت اهداف حوزه‌هاي علميه بنمايد.

اين اساس‌نامه، در تاريخ اول آذر ماه 1374، مطابق بيست و هشت جمادي الثاني 1416، تنظيم و تصويب شد.

جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷