کد خبر: ۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۱
مراجع عظام سبحانی و جوادی آملی در همایش فقه هسته ای تاکید کردند:
اولین رسالت پیامبر(صلی الله علیه و اله) ترسیم هندسه جهانی است/ پیام رسول اکرم (صلی الله علیه و اله) جهانی است نه محدود به یک محل و پیامی جهانی است که کلیت و دوام داشته باشد/ از منظر اندیشه اسلامی، طبیعت، تجلی‌گاه محبوب ازلی است و در کلیت خود از قداست برخوردار است/ به نظر خیلی‌ها فتوا رهبری یک فتوای سیاسی است در حالی که مبانی بسیار قوی و زیادی می‌توان پشت این فتوا مشاهده کرد/ فتوای مقام معظم رهبری نقطه‌ عطف و یک جهش در این موضوع بود.
به گزارش خبرنگار رسای اندیشه، اولین روز از همایش ملی فقه هسته‌ای، روز چهارشنبه 30 بهمن‌ماه در سالن همایش‌های مرکز شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

این همایش با پیام مکتوب حضرت آیت الله سبحانی و پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی آغاز به کار کرد.

در ابتدا، مجری برنامه پیام آیت الله سبحانی را قرائت کرد.

در بخشی از این پیام آمده بود : اسلام در آیین جهاد خود می‌گوید هرگز در گشودن راه آزادی از ابزار حرام بهره نگیرید مثلا آب را به روی دشمن نبندید و آب‌های آنان را آلوده و مسموم نسازید.

این مرجع تقلید در پیام خود افزوده بود: این قوانین نورانی که بخش ناچیزی از آن را متعرض شدیم، چگونه می تواند به دشمنان بشریت اجازه دهد که بمب‌های هسته ای را برای کشتار مردم استفاده کنند؟

در پیام آیت الله سبحانی با اشاره به جایگاه انسان در دین اسلام آمده بود: مقام و منزلت انسان در اسلام به قدری والا و ارزشمند است که هرگز نمی‌توان قطره خون انسانی را بدون مجوز ریخت. کسانی که به‌عنوان ابزار بازدارنده دست به ساختن سلاح‌های کشتار جمعی می زنند، فریب‌کاری می کنند؛ زیرا همین افراد روزی از آن برای پیروزی خود بهره گرفته اند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز در پیامی تصویری خطاب به حاضران و برگزارکنندگان همایش فرمود: آن‌چه این جا مطرح است، این است که نقشه جامع جهان دین، درباره مسائل نظامی و کشتار جمعی چیست؟

اولین رسالت پیامبر، ترسیم هندسه جهانی است. به همین خاطر وجود رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) همواره دو اصل " کلیت" و "دوام" را با خود داشتند.

پیامِ رسول اکرم جهانی است، نه محدود به یک محل و پیامی جهانی است که کلیت و دوام یعنی همگانی و همیشگی را همیشه همراه داشته باشد.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به آیه شریفه « الرحمـن علی العرش استوی » افزود: رحمت بیکران خدا بر عرش فرمانروائی او تجلی کرده، به همین خاطر رسول خود را رحمت للعالمین معرفی کرده است.

بعد از پخش پیام حضرات آیت سبحانی و جوادی آملی آقای دکتر صالحی رئیس سارمان انرژی اتمی به سخنرانی پرداخت.

وی ضمن خیرمقدم به علما و اندیشمندان حاضر در جلسه گفت: "با صدور فرمان مقام معظم رهبری در مورد حرمت تولید، انباشت و کاربرد سلاح‌های هسته‌ای ، مجالی پدید آمد تا اندیشمندان و متفکران به بررسی زوایای مختلف فتوای ایشان بپردازند. در همین راستا فرصتی برای متفکران ایجاد شد، تا به خاستگاه پایگاه فکری فتوای صادرشده بپردازند و دیدگاه رحمانی و انسانی آیین اسلام را بهتر به جهانیان بشناسانند.

دکتر صالحی افزود: از منظر اندیشه اسلامی، طبیعت، تجلی‌گاه محبوب ازلی است و در کلیت خود از قداست برخوردار است و لذا آدمیان نباید به هر دستاویزی آن‌را نابود سازند.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ضمن بیان تفاوت معنای مصلحت در فرهنگ غرب و فرهنگ اسلامی گفت:

اگرچه به لحاظ مفهومی، این دو قرابت‌هایی با هم دارند، اما تفکیک ظریفی اینجا وجود دارد. در دیدگاه رایج فرهنگ سیاسی غرب مصلحت بیشتر به تأمین منافع شخصی، حزبی و گروهی، بدون توجه به آثار آن بر روی دیگران است، اما در اندیشه اسلامی، خیر همگان و مصالح عام بشری و امت اسلامی هدف غایی و نهایی می‌باشد.

دکتر صالحی صدور فتوای تاریخی مقام معظم رهبری را تجلی جلوه‌ای از مکتب امام(ره) در حوزه بین‌الملل دانست.

سخنران بعدی مراسم آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار بود.

آیت‌الله فاضل لنکرانی در ابتدا به پیشینه بررسی فتوای مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: از دو سال پیش که فتوای مقام معظم رهبری صادر شد، نشست‌های تخصصی در مرکز خود برگزار کردیم تا مبانی فقهی این فتوا مشخص شود. به نظر خیلی‌ها این فتوا، یک فتوای سیاسی و مقطعی بود اما ما بعد از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیدیم که پشت این فتوا می توان مبانی بسیار قوی و زیادی را مشاهده کرد.

وی با اشاره به این که بررسی فقهی این فتوا نیاز به موضوع‌شناسی دقیق دارد افزود: برای آنکه ماهیت دقیق سلاح‌های کشتار جمعی برای ما روشن شود، از کارشناسان و متخصصان استفاده کردیم. وجه مشترک سلاح‌های کشتار جمعی، عدم محدود بودن تاثیر آن به دایره نظامی است. وجه مشترک دیگر سلاح‌های کشتار جمعی این است که آثار آن‌ها متوقف و محدود به خود جنگ نیست، بلکه آثار آن تا سال‌ها و نسل‌های بعد نیز ادامه دارد. این دو خصوصیت باید موردتوجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوست سخنران بعدی همایش ملی فقه هسته‌ای بود.

دبیر علمی همایش ملی فقه هسته ای، موضوع سخنرانی خود را حرمت تولید، انباشت خرید و فروش و به‌کاربستن سلاح‌های کشتارجمعی و چیستی‌شناسی این حرمت اعلام کرد و ضمن تبارشناسی حرمت فوق گفت: در نصوص دینی، این حرمت، قدمتی به قدمت اسلام دارد، البته نه به این نام و عنوان، بلکه شبیه همین محتوا در آیات و روایات دیده می‌شود.

دبیر علمی همایش افزود: فتوای مقام معظم رهبری نقطه‌ عطف و یک جهش در این موضوع بود.

در ادامه همایش نیز حجت الاسلام دکتر احمد مبلغی و دکتر ناصر قربان‌نیا به تشریح مقالات خود در این موضوع پرداختند./ عرب سالاری


ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷