کد خبر: ۴۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۴
شاخص سیاسی از دیدگاه امام خمینی(ره) (فصل نهم، اصلِ صدور انقلاب/4)
اگر دُوَل عربى با هم اتفاق داشتند اين مصيبتها براى فلسطين و براى قدس پيش نمى‏‌آمد، لكن مع الأسف دولتهاى عربى به نصايح ما گوش نكردند و با اختلافاتى كه بين خودشان دستهاى اجانب ايجاد كردند توجه نكردند.


8. لزوم برائت از مشرکین در ایام حج

- اعلان برائت از مشركان كه از اركان توحيدى و واجبات سياسى حج است، بايد در ايام حج به صورت تظاهرات و راهپيمايى با صلابت و شكوه هر چه بيشتر و بهتر برگزار شود. (صحیفه امام(ره)، ج 20، ص 314)

- مگر تحقق ديانت جز اعلام محبت و وفادارى نسبت به حق و اظهار خشم و برائت نسبت به باطل است؟ حاشا كه خلوص عشق موحدين جز به ظهور كامل نفرت از مشركين و منافقين ميسر شود. (صحیفه امام(ره)، ج 20، ص 315)

- فرياد برائت ما، فرياد امتى است كه همه كفر و استكبار به مرگ او در كمين نشسته‏‌اند و همه تيرها و كمانها و نيزه‏‌ها به طرف قرآن و عترت عظيم نشانه رفته‏‌اند ... و هيهات كه خمينى، در برابر تجاوز ديوسيرتان و مشركان و كافران به حريم قرآن كريم و عترت رسول خدا و امت محمد- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- و پيروان ابراهيم حنيف ساكت و آرام بماند. (صحیفه امام(ره)، ج 20، ص 318)

9. وظیفه علما و روشنفکران اسلامی بیدار سازی ملتها

- اكنون بر علماى اسلام و نويسندگان و دانشمندان و هنرمندان و فيلسوفان و محققان و عارفان و روشنفكرانى كه از اين مسائل رنج مى‏‌برند و به حال اسلام و مسلمين تأسف مى‏‌خورند، در هر منطقه و داراى هر مذهب و مسلكى كه هستند، لازم است براى جلوگيرى از اين خطر عظيم كه اسلام و مسلمين گرفتار آن هستند دامن همت به كمر زنند، و با هر وسيله ممكن در مساجد و محافل و مجالس عمومى مسلمانان را هشدار دهند و از آنان غفلت‏‌زدايى نمايند، و آنان را براى يك نهضت عمومى اسلامى مهيا كنند. (صحیفه امام(ره)، ج 19، ص 21)

فصل دوم: فلسطین، مساله اصلی جهان اسلام

1. بی کفایتی دول اسلامی در قبال مساله فلسطین

- من به دُوَل اسلامى مى‏‌گويم كه آقا چرا سر نهر «رود اردن» دعوا مى‌‏كنيد؟ فلسطين مغصوب است؛ يهود را بيرون كنيد از فلسطين؛ اى بى‏‌عرضه‌‏ها! خودشان كه ريخته‌‏اند به جان هم. فلسطين مغصوب است، شما سر نهر دعوا مى‏‌كنيد؟! وقتى سر نهر دعوا كرديد، تثبيت شد حكومت اسرائيل بر فلسطين. (صحیفه امام(ره)، ج 1، ص 387)

- اگر ... دُوَل عربى- كه جمعيتهاى زياد و گروههاى زيادى دارند- اينها با هم اتفاق داشتند اين مصيبتها براى فلسطين و براى قدس پيش نمى‏‌آمد. لكن مع الأسف دولتهاى عربى به نصايح ما گوش نكردند و با اختلافاتى كه بين خودشان دستهاى اجانب ايجاد كردند توجه نكردند. (صحیفه امام(ره)، ج 7، ص 198)

2. مساله فلسطین در رأس مصیبتهای جهان اسلام

- اين فلسطين كه اكنون در رأس مصيبتهاست؛ اين اختلاف كلمه و سرسپردگيهاى بعضى از سران ممالك اسلامى كه با داشتن منابع طبيعى سرشار و ذخاير گرانبها و جمعيت هفتصد ميليونى نتوانسته‌‏اند دست استعمار و صهيونيسم را از بلاد اسلامى قطع كرده و به نفوذ ايادى آن پايان بخشند؛ اين هواهاى نفسانيه و دست نشاندگى بعضى دوَل عربى است كه موجب شده جمعيت صد ميليونى عرب نتوانند فلسطين را از چنگال اسرائيل برهانند. (صحیفه امام(ره)، ج 2، ص 461)

- بحق بايد گفت كه غصب فلسطين به دست اسرائيل متجاوز و با همكارى دولتهاى بزرگ استعمارى، براى همه مسلمين و نيز براى مسلمانان ايران فاجعه بود، فاجعه‏‌اى بسيار دردناك. (صحیفه امام(ره)، ج 5، ص 237)


برای مشاهده نمودار گرافیکی این شاخص اینجا را کلیک کنید


ارسال نظر
به روز شده در ۱۰:۳۰ :: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶