کد خبر: ۶۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۷
بررسی برخی احزاب در جمهوری اسلامی ایران
وي كه توانسته بود در شرايط حساس، مجمع روحانيون مبارز را تشكيل و بيست و پنج سال حركت آن را تداوم بخشد، پس از انتخابات رياست جمهوري نهم تشكيلات سابق خود را ترك و حزب جديد اعتماد ملي را سازمان داد.
حزب اعتماد ملی /1

1. تاریخچه

كروبي تصميم به استعفا از مجمع تشخيص مصلحت نظام، خروج از مجمع روحانيون مبارز و تشكيل يك حزب جديد را سريعاً عملي كرد
جرقه تشكيل «حزب اعتماد ملي» از جايي زده شد كه آقاي مهدي كروبي با وجود نااميدي همه اصلاح طلبان و از جمله ياران حزبي اش در مجمع روحانيون مبارز از رأي آوردن او در انتخابات رياست جمهوري (دوره نهم)، مصمم و فعال در انتخابات شركت كرد كه مي توانست او را به مرحله دوم انتخابات نيز برساند. اما اختلاف كم آراي وي و احمدي نژاد، كروبي را از ادامه رقابت ها باز داشت. رأي مردم به كروبي موجب افزايش اعتماد به نفس و انرژي اي در او شد كه زمينه اتخاذ چند تصميم مهم توسط او را نيز فراهم كرد. كروبي تصميم به استعفا از مجمع تشخيص مصلحت نظام، خروج از مجمع روحانيون مبارز و تشكيل يك حزب جديد را سريعاً عملي كرد. اين روحاني كه به شدت از اصلاح طلب تندرو آزرده خاطر است، طي سال هاي اخير همواره نوك تيز انتقاداتش را به رأس هرم اصلاح طلبان متمركز كرده و از آنها خواسته است تا در درجه اول به اصلاح خود پرداخته تا بتوانند در جهت تشكيل جبهه فراگير اصلاح طلبان اقدام كنند.

كروبي كه راه خود را از اصلاح طلباني كه پيشرو خوانده مي شوند، جدا كرده، بارها در اظهارات خود نشان داده است كه اهل ائتلاف با هيچ حزب و گروهي نيست و تمايل دارد كه به طور مستقل راه خود را ادامه دهد. وي كه توانسته بود در شرايط حساس، مجمع روحانيون مبارز را تشكيل و بيست و پنج سال حركت آن را تداوم بخشد، پس از انتخابات رياست جمهوري نهم تشكيلات سابق خود را ترك و حزب جديد اعتماد ملي را سازمان داد.

اگرچه دلخوري كروبي از دوستان مجمعي اش به دليل عدم حمايت از او در انتخابات نهم را مي توان يكي از دلايل جدايي وي از مجمع روحانيون دانست، اما به نظر مي رسد اين دليل اصلي ترين اين جدايي نبود، بلكه كروبي به اين جمع بندي رسيد كه ديگر نمي توان در چارچوب محدود يك تشكيلات به كار ادامه داد. او نيازمند گسترش تشكيلات به همه اقشار و گروهها و نه فقط روحانيون بوده اين تغيير رويكرد شرايط بهتري را براي كروبي جهت استفاده از نيروهاي علاقمند به كار سياسي و تشكيلاتي فراهم مي كرد. كروبي در مصاحبه اي در خصوص جدايي خود از مجمع روحانيون مبارز گفته: «من به تك تك اعضاي مجمع علاقه مندم. از آنها هم دلگير نيستيم، اما احساس مي كنم الان لازم است نقش جديدي ايفا كنم. استقبال وسيعي هم كه از ايده من براي تشكيل حزب جديد به عمل آمد، نشان داد من در تشخيص خود اشتباه نكرده ام، در مورد آنچه در مجمع گذشت، اكنون ديگر مهم نيست كه ناشي از نقص من بوده يا كوتاهي ديگران يا اشكالات يك تشكل روحاني. مهم اين است كه ثابت شد نمي توانيم از ساير اقشار نيز استفاده كنيم، مثلاً نمي توانستيم از چهار تا دانشگاهي به همكاري دعوت كنيم. بعد از اين مشكل بروز مي كرد كه فرهنگ سياسي اينها با فرهنگ سياسي آنها متفاوت بود. »

شايد بتوان مهمترين و اصلي ترين انگيزه كروبي براي تشكيل حزب اعتماد ملي و وسيع كردن دايره كار تشكيلاتي و سياسي اش را توجه او به ضرورت هاي حضور در صحنه هاي سياسي و كسب قدرت از راه هاي قانوني دانست.

شايد بتوان مهمترين و اصلي ترين انگيزه كروبي براي تشكيل حزب اعتماد ملي و وسيع كردن دايره كار تشكيلاتي و سياسي اش را توجه او به ضرورت هاي حضور در صحنه هاي سياسي و كسب قدرت از راه هاي قانوني دانست
كروبي ياران خود را در حزب اعتماد ملي از ميان كساني برگزيد كه فعالان ستادهاي انتخاباتي او در سراسر كشور به ويژه تهران بودند، كساني كه به واسطه حضور در مجلس ششم در سمت نمايندگي يكي از شهرهاي كشور ارتباط نزديكي با مردم حوزه انتخابيه خود داشته و در طي چهار سال حضور در مجلس ششم رابطه كاري و عاطفي نزديكي با كروبي پيدا كرده اند. پس از آنكه اكثريت نمايندگان مجلس ششم براي حضور در انتخابات مجلس هفتم رد صلاحيت شدند او تمام تلاش خود را متمركز كرد تا صلاحيت شان تأييد شود و پس از آنكه تعدادي از آنها تأييد شدند، ليستي از كانديداهاي انتخابات مجلس هفتم تهيه و آن را به عنوان ليست بخشي از اصلاح طلبان كه شامل مجمع روحانيون مبارز، حزب همبستگي و حزب كارگزاران سازندگي مي شد، منتشر كرد. نزديك چهل نفر از اين ليست وارد مجلس هفتم شدند كه اكنون فراكسيون اقليت را تشكيل داده اند. اكثر آنها با حمايت تشكيلاتي مهدي كروبي به مجلس راه يافتند. بقيه هم كه يا به دليل رد صلاحيت و يا عدم كسب آرا نتوانستند سمت نمايندگي خود را حفظ كنند پس از خروج از مجلس، كروبي پي گير وضع زندگي و كار آنها بود و ارتباط مستمر كروبي با اين نمايندگان زمينه ساز تشكيل اوليه حزب اعتماد ملي شد.

همگي اعضاي شوراي مركزي حزب در نخستين جلسه اي كه تشكيل دادند، مهدي كروبي را به اتفاق آرا به سمت دبير كلي حزب برگزيدند. محمدجواد حق شناس، عضو هيأت موسس حزب اعتماد ملي در تشريح آخرين وضعيت اين حزب و برنامه هاي آتي آن اعلام كرد: «اساسنامه حزب اعتماد ملي تصويب شد و اعضاي موسس اين حزب كار تدوين مرامنامه اين حزب براي ارائه به كميسيون ماده 10 احزاب وزارت كشور به پايان مي رسانند. وي همچنين در اين گفتگو از راه اندازي شبكه ماهواره اي اين حزب با عنوان «صبا» در يك كشور اروپايي (به عنوان كشور مبدأ) و نيز انتشار روزنامه حزب با عنوان «اعتماد ملي» به عنوان ارگان رسمي حزب كه خود شخص وي مدير مسئول آن را به عهده خواهد داشت، خبر داد.» [1]

2. موسس یا موسسان

تاسیس در سال 1384 توسط مهدی کروبی بوده است و هیئت موسس نیز در اساسنامه این حزب آمده است به شرح زیر است


۱ـ مهدی کروبی ۲ـ جواد اطاعت ۳ـ غلامرضا اسلامی بیدگلی ۴ـ سیدابراهیم امینی ۵ ـ رضا حجتی ۶ ـ الیاس حضرتی ۷ـ محمدجواد حق‌شناس ۸ ـ محمود زمانی قمی ۹ـ عبدالرضا سپهوند ۱۰ـ اعظم سقطی ۱۱ـ اسماعیل گرامی مقدم ۱۲ـ عبدالحسین مقتدای ۱۳ـ رسول منتجب نیا ۱۴ـ سیدرضا نوروززاده[2]

3. اندیشه اصلی

1. فعالیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به منظور سرعت بخشیدن به توسعه پایدار ملی، بسط عدالت و آزادی در نظام جمهوری اسلامی ایران و ارتقاء رفاه عمومی بر مبنای مرامنامه حزب در چارچوب این اساسنامه است. [3]

2. حزب اعتمادملّی از هرگونه گرایش به تفکرات غیردینی که نافی حضور سیاسی و اجتماعی دین در جامعه باشد مؤکّداً اجتناب می‌ورزد. حزب اعتماد ملّی براین باور است که کلّیات قواعد حقوق بشرکه با جوهره اسلام و آموزه‌های دینی در تباین نباشد، مورد توجه و احترام است.

3. هر چند که ضرورت دارد، میان تلاشهای علمی در این باره و سوء استفاده سیاسی از مفهوم حقوق بشر تفاوت قائل شد امّا براساس قرائت امام خمینی (ره) از اسلام، در عمل می‌توان حرمت انسان و حقوق او را تأمین کرد.

4. حزب اعتماد ملّی «جمهوریت» را عنوان نماد و مظهر عینی مردم سالاری در کنار اسلامیّت و آن را یکی از دو رکن اصلی و جدایی ناپذیر نظام جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

5. حزب اعتماد ملیّ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان میثاق و سند هویّت ملّی تلقی نموده و بر اجرای همه اصول و محتوای آن تأکید می‌ورزد[4]

4. حامیان اصلی

بودجه «حزب» از طریق جمع‌آوری حق عضویت اعضاء، هدایا، قبول وصیت، وقف، هبه و نیز کمکهای دولتی (در صورت تخصیص) و از طریق مؤسسات اقتصادی و فرهنگی وابسته به حزب تأمین می‌گردد[5]

5.سیاست‌ها

بخشی از سیاست‌های حزب اعتماد ملی:

۱ـ تبلیغ باورها و ارزشهای دینی و اشاعه فرهنگ اسلامی و ایرانی.

3ـ تلاش برای ارتباط با نخبگان علمی و فرهنگی کشور و جلب رأی و نظر آنان در اداره نظام سیاسی ایران.

4ـ ارائه تصویری روشنگرانه از آموزه‌های نواندیشانه دینی به ویژه افکار امام‌خمینی(ره) و تحلیل و مرزبندی نظری و عملی با جریانهای تحجّر و مقدس مآبی.

5ـ توّجه به گسترش نظام تامین اجتماعی و ضرورت تسرّی و تعمیم آن به همه شهروندان ایرانی.

6ـ تلاش در جهت ارتقاء نظام سلامت از راه گسترش خدمات بهداشتی، درمانی و تعمیم آموزشهای پزشکی.

7 ـ تأکید بر فقرزدایی و تأمین عدالت اقتصادی و اجتماعی و تضمین حداقل‌ها برای معیشت‌ همه افراد و خانواده‌ها.

۸ ـ حمایت از حضور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان.

9ـ تأکید برگسترش نهادهای اجتماعی، انجمن‌های غیردولتی و سازمانهای مدنی و سپردن امورصنفی به اصناف.

10ـ تأکید بر تعادل، در بخشهای سه‌گانه اقتصادی مورد اشاره در قانون اساسی (بخشهای دولتی تعاونی و خصوصی) از طریق توسعه واگذاری اموراقتصادی به مردم و تعاونیهای مردمی و حمایت از آنها، تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی.

11ـ تأکید بر توسعه همه جانبه و پایدار در بخشهای صنعتی، کشاورزی، خدمات و تسهیل مقدمات سازندگی و پیشرفت کشور، با استفاده بهینه از منابع عمومی و مشارکت همه شهروندان در اقتصاد کشور.

12ـ تلاش در جهت مبارزه با انحصارات اقتصادی، مالی و پولی در کشور.

13ـ تلاش در جهت توزیع عادلانه ثروت کشور، از طریق برقراری بیمه‌های اجتماعی، ایجاد تسهیلات، و واگذاری سهام شرکتهای دولتی به عامّه مردم، اعطاء تسهیلات بانکی به اقشار مختلف و .

14ـ حمایت از تکثّر سیاسی و رقابت قانونی احزاب و تشکلّهای سیاسی برای مشارکت، در اداره امورکشور.

15ـ دفاع از آزادیهای مشروع و حقوق اساسی و مدنی همه شهروندان ایرانی، از هر زبان، قوم و مذهب.

16ـ تلاش برای کسب قدرت از راه مشارکت در انتخابات آزاد، رقابتی و عادلانه بمنظور ایجاد دولت مقتدر و کارآمد و تأکید بر رفع تبعیض و گسترش عدالت سیاسی و ایجاد زمینه رقابتهای سالم سیاسی، برای همه شهروندان.

17ـ حمایت از آزادی مطبوعات بعنوان جلوه عینی آزادی بیان، که در اسلام از اصول اجتماعی و سیاسی پذیرفته شده اولیّه است.

18 ـ تأکید بر استقلال قوا و ردّ هرگونه تداخل در وظایف و اختیارات سایر قوا.

19 ـ تأکید برقانون‌گرایی و مبارزه با هرگونه اقدام و اختیار خارج از چارچوب قانون اساسی.

20ـ تلاش برای تأمین منافع ملی و دفاع از کیان ایران اسلامی و توجّه به حفظ استقلال کشور در مجموعه نظام بین‌الملل.[6]


منابع:

1. سایت پرسمان، حزب اعتدال ملی، تاریخچه

2. سایت باشگاه اندیشه ، احزاب سیاسی ایران، حزب اعتماد ملی

3. همان

4. سایت حزب اعتماد ملی، مرامنامه

5. سایت حزب اعتماد ملی استان تهران، اساسنامه و مرامنامه

6. سایت حزب اعتماد ملی، مرامنامه


ادامه دارد ...

حزب اعتماد ملیحزب اعتماد ملی
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷