کد خبر: ۶۵۵۷
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
آیت الله اشرفی شاهرودی با اشاره به هزینه های گزاف تبلیغاتی در انتخابات گفت: این را اصلا ما نفهمیدیم ؛ این‌که فرد میلیاردی خرج می‌کند که به مجلس برود. معلوم می‌شود که بی‌خود این کار را نمی‌کند. حتما می‌خواهد میلیارد خرج کند تا ده میلیارد بچاپد. والا این چه کاری است؟
هنوز نمی دانیم چرا یک کاندیدا میلیاردی خرج می‌کند تا به مردم خدمت کند

جمهوری اسلامیِ ایران یک نظام بی‌بدیل در دنیا

برای اولین‌بار در کشورهای دنیا نظامی به نام «جمهوری اسلامی» تبیین شد که هم در آن قوانین متعالی اسلام رعایت می‌شود و هم جمهوری یعنی مردم در آن حق رأی دارند. طبعا اولین سؤال این است که اگر بناست در یک کشور و جامعه‌، اسلام به عنوان یک دین، حاکم باشد، پس چرا مردم در آن رأی بدهند؟ جواب این است که هیچ منافاتی ندارد. برای اجرای قوانین اسلام ممکن است افراد لایق متعددی باشند. این خود مردم هستند که باید این افراد لایق را انتخاب کنند. به خاطر همین نظام اسلامی ما را، «جمهوری» هم نامیدند. این از افتخارات حضرت امام(ره) بود که می‌خواست در دنیا هم یک حدی از دموکراسی رعایت کند تا فردا نگویند «استبداد نعلین» همان‌طوری که خیلی‌ها گفتند و هم از طرفی هر مقداری که ممکن است قوانین اسلام رعایت شود.

آن‌ها به هر وسیله‌ای که باشد، می‌خواهند این مکتب را تضعیف کنند و این حکومت و نظام را براندازند
لذا در نظام کشورهای دنیا از این جهت کار جدید و نوآوری بود. و إن شاءالله اگر هدف متعالی‌ای که در ذهن آن بزرگوار و سایر فقها است، محقق شود، سرآمدی هم از نظر ترقی و تعالی مردم و هم دموکراسی به معنای حقیقی در کشورمان اجرا خواهیم کرد.

رهبرمعظم انقلاب این اواخر نسبت به مسأله نفوذ هشدار دادند. نظر شما در این باره چیست؟

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ» مثل آفتاب روشن است دشمنان ما هیچ حکومت شیعه‌ای را نمی‌خواهند. آن‌ها اگر بتوانند با حکومت‌های دیگر اسلامی سرسازشی داشته باشند، مسلما با حکومت شیعه که می‌خواهد اسلام ناب محمدی(ص) را پیاده کند، همگام و موافق نیستند. آن‌ها خوب تشخیص داد‌ه‌اند که می‌توانند با سنی‌ها کنار بیایند؛ همان‌طوری که زورمداران و خلفای جور با آن‌ها کنار می‌آمدند. امروز هم می‌بینیم که چگونه به‌راحتی حکم خدا را عوض می‌کنند و مفتی‌شان به جهاد نکاح فتوا می‌دهد.

مفتی‌های سنی علنا در کنار سردمداران کشورهای ظالم با همه جنایتی که انجام می‌دهند، می‌ایستند. بنابراین مسلم است که از دشمنان از اهل سنت خوفی ندارند و با آن‌ها سازگار هستند. مسلما آن‌ها افراد مطلعی دارند و با توجه به شناختی که از مبانی اصلی اسلام به دست آورده‌اند، می‌دانند که دین اسلام، دقیقا در مذهب شیعه تجلی پیدا کرده است؛ به خصوص بعد از انقلاب اسلامی. من خبر دارم که برای شیعه‌شناسی و شناخت این مکتب چقدر همایش‌ تشکیل داده‌اند. آن‌ها می‌دانند این مذهب با استعمارگران و زورمداران دنیا نمی‌تواند سازگار باشد. آن‌ها به هر وسیله‌ای که باشد، می‌خواهند این مکتب را تضعیف کنند و این حکومت و نظام را براندازند. پرواضح است که یکی از بهترین راه برای براندازی عوامل نفوذی است. همه مردم که مثل دعبل خزائی نیستند که به قول خودش چند سال چوبه دار را بر دوش خود حمل کند. برخی از مردم دینشان پول است و دنبال منافع و مقام خودشان هستند.

این‌ها با پول‌های گزافی که دشمنان به آن‌ها می‌دهند، می‌توانند عامل اجنبی باشند. بنابراین افراد نفوذی به‌خوبی نقش ایفا می‌کنند. اول انقلاب مگر یادتان نیست که چقدر افراد نفوذی حتی با امام از پاریس آمدند اینجا و نقش تخریبی را ایفا کردند. با دموکراسی و این آزادی که ما داریم مسلم است افراد نفوذی دخالت می‌کنند و به هر وسیله‌ای و از هر راهی که باشد ضربه می‌زنند.

اول انقلاب مگر یادتان نیست که چقدر افراد نفوذی حتی با امام از پاریس آمدند اینجا و نقش تخریبی را ایفا کردند

حتی فرد ممکن است خودش آدم خیلی پاک و دوستدار انقلاب و نظام باشد، اما خدای نخواسته به وسیله افراد نفوذی تحت تأثیر قرار بگیرد. در تاریخ زیاد از این نمونه‌ها داریم. حتی در برخی علما ممکن است نفوذ شود.

لزوم اصلاح قانون شرایط کاندیداتوری در مجلس

اوائل انقلاب حتی بی‌سواد هم برای مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام می‌کرد. بعد شرط کردند که کاندیدا برای ثبت‌نام سواد داشته باشد. تا امروز که کارشناسی ارشد را شرط کرده‌اند. الان هم به نظر من باید شرایط ثبت‌نام کاندیدای مجلس را آن‌قدر سخت کنند که فقط افراد محدودی برای ثبت‌نام بیایند. نه مثل اسال که هر کسی بیاید ثبت‌نام کند.

کاندیدای مجلس باید هم قوانین کشور را بشناسد و هم با قوانین دنیا آشنا باشد. مجلس شورای اسلامی یک مجلس قانون‌گذاری است. کسی باید در مجلس بنشیند که قانون‌گذاری بداند و از قوانین شرع مطلع و اطلاعات دینی داشته باشد؛ به‌خصوص احکام و مسائل سیاسی و اجتماعی اسلام. پایبند به دین و خلاصه دین در زندگی‌اش حاکم باشد. حقوقدان خبیر باشد؛ یک حقوقدان مطلع نه فقط حقوقی که در دانشگاه می‌خوانند. حقوق سیاسی را بلد باشد. اطلاعات سیاسی و شم سیاسی خوبی هم داشته باشد. از مسائل سیاسی و اجتماعی و مدیریت جامعه بی‌خبر نباشد و تجربه داشته باشد.

کاندیدای مجلس باید هم قوانین کشور را بشناسد و هم با قوانین دنیا آشنا باشد. مجلس شورای اسلامی یک مجلس قانون‌گذاری است.

خدمت‌گزار باشد و خائن نباشد. این نماینده می‌خواهد برای اداره جامعه قانون وضع کند. الان جامعه ما طوری شده است که از نمایندگان مجلس کارهای عمرانی و اقتصادی و اجتماعی می‌خواهند، نه کارهای قانون‌گذاری. اگر بناست مجلس مرکز قانون‌گذاری باشد، نمایندگان مجلس باید اول این شرایط را در قانون تصویب کنند و تا فرد این شرایط را نداشته باشد، اصلا ثبت‌نام از او نشود. نه اینکه ثبت‌نام کنند و بعد رد کنند. یکی از مسئولین به من گفت این تعداد زیاد ثبت‌نام برگ بنده‌برای نظام شده است. گفتم اشتباه می‌کنید. تعداد زیاد ثبت‌نام‌کنندگان برگ برنده‌ نیست. آیا غیر از این است که تشطط ایجاد می‌کند، بغض را زیاد می‌کند و این‌قدر نیرو و پول هزینه می‌شود؟ بنابراین باید واقعا مجلس شورای اسلامی یک تدبیر درستی بیندیشد و قوانین محکمتری برای نامزدشدن وضع کند. اگر فرد آن شرایط را داشت، اجازه ثبت‌نام به او بدهند. در خبرگان که به طریق اولی باید این مسائل در آن رعایت شود. ما از این‌که افراد نفوذی ثبت‌نام کرده باشند و بخواهند وضع را به هم بزنند، بی‌خبر و بی‌اطلاع نیستیم. این خطر است.

یعنی چه 12000 نفر ثبت‌نام می‌کنند؛ یعنی 40 برابر مقدار نیاز، ثبت‌نام کرده‌اند. کجای دنیا چنین چیزی سابقه دارد؟ معلوم می‌شود یک اشتباهی هست. ما از بین 12000 نفر می‌خواهیم 290 نفر را انتخاب کنیم. وقتی صلاحیت این افراد تأیید نشود، دشمنی درست می‌شود. مگر شورای نگهبان چقدر فرصت دارد صلاحیت این همه را بررسی کند. خیلی کار مشکلی است. خواه ناخواه ممکن است در این بین ریزش‌هایی شده باشد و این طبیعی است. چرا باید این همه ثبت‌نام کنند بعد این همه دردسر باشد. شبکه‌های ماهواره‌ای هم به‌خاطر رد صلاحیت‌ها علیه نظام جوسازی کنند. والا به شما چه مربوط است در امور داخلی کشور ما دخالت می‌کنید. چقدر دلسوز این کشور شدید؟ معلوم است این‌ها یک مرضی دارند. این یک چیز مسلمی است. لذا می‌گویم که حتما در همان اول قوانین مجلس ما درباره انتخابات، باید بازبینی صحیحی شود.

یعنی چه 12000 نفر ثبت‌نام می‌کنند؛ یعنی 40 برابر مقدار نیاز، ثبت‌نام کرده‌اند. کجای دنیا چنین چیزی سابقه دارد؟

این را اصلا ما نفهمیدیم؛ این‌که فرد میلیاردی خرج می‌کند که به مجلس برود. معلوم می‌شود که بی‌خود این کار را نمی‌کند. حتما می‌خواهد میلیارد خرج کند تا ده میلیارد بچاپد. والا این چه کاری است؟ اگر غرض سوئی در کار نیست، یعنی فقط می‌خواهد بگوید که من به مجلس بروم تا خدمت کنم؟ مسلما یک کسی این همه خرج نمی‌کند تا برود خدمت کند! عادتا مردم این‌گونه نیستند. تبلیغات مجلس در حد افراطی است. مثل تبلیغات ریاست جمهوری بیایند تلویزیون تبلیغ کنند. این چه بساطی است که این‌قدر هزینه شود و در و دیوار را پر کنند. می‌خواهد برود مجلس چه کند؟ مگر حقوق مجلس چقدر است که این همه خرج می‌کند؟ پس معلوم می‌شود یک نیت‌های ناپسندی است.ارسال نظر
به روز شده در ۱۰:۳۰ :: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶