کد خبر: ۸۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
حجت الاسلام والمسلمین امین نیا با اشاره به ضرورت مبارزه با سکولاریسم گفت: اگر دین را می‌خواهید ضعیف کنید سیاست را از دین بگیرید. این دین دیگرنفس نمی‌کشد
اگر سیاست از دین گرفته شود برای دین نفَسی نمی ماند


قسمت پایانی گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین امین نیا

انجمن حجتیه با پرچم امام زمان علیه‌السلام جلو می‌آید

گاهی می‌گویند این انجمنی که شما می‌گویید، حجابشان از حجاب زن‌های ما خیلی بهتر است. اینها متدین هستند. از امام زمان صحبت می‌کنند. یک‌شب آقایی از تهران برای مناظره آورده بودند. او قبلاً معلم بود و از سران انجمن است. بیش از بیست جلد کتاب دارد. بحث را با دعا و ثنا و عبارات عربی و قال الله الحکیم و امام جعفر صادق علیه‌السلام و پرطمطراق آغاز کرد. طلبه‌هامی‌گفتند چقدر مسلط است! چقدرفلان است! با بوش و اوباما جنگیدن کاری ندارد. با داعش جنگیدن کاری ندارد. این جماعت دمار از روزگار آدم درمی‌آورند. برخی همین‌ها که با قال الصادق و قال الباقر علیهما السلام جلو می‌آیند. اینجا نفاق هست. لذا امیرمومنان علیه‌السلام فرمود «و قد فتح باب الحرب بینکم و بین أهل القبلهالا وَ لاَیَحْمِلُ هَذَا اَلْعَلَمَ إِلاَّ أَهْلُ اَلْبَصَرِ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلْعِلْمِ به مواضع اَلْحَقِّ» کسی که بصیرت داشته باشد و تحمل بالایی داشته باشد. حالا من می‌فهمم چقدر باید تحملمان بالا برود. کسی کمکت نمی‌کند. احتیاط می‌کنند.

انجمن حجتیه با پرچم امام زمان علیه‌السلام جلو می‌آید. هرکس وارد جلسه آنها می‌شود احساس می‌کند یکی از سربازان امام زمان علیه‌السلام است. مبارزه با اینها خیلی سخت است.

سیاست انجمن این است که پشت سریک نفر روحانی پنهان ‌شود

غیر از شیخ محمود حلبی در تشکیلات، انجمن به ‌هیچ ‌عنوان روحانی نداشت. اصلاًآنها با روحانیت مخالف‌اند. سیاستشان این است که پشت سر یک روحانی پنهان ‌شوند. در مواقعی پشت سر برخی مراجع پنهان شدند؛ ولی هیچ اعتقادی به آنها ندارند. به‌راحتی از افراد عبور می‌کنند. به روحانیت هیچ اعتقادی ندارند.

ولی هیچ اعتقادی به آنها ندارند. به‌راحتی از افراد عبور می‌کنند. به روحانیت هیچ اعتقادی ندارند.

غیر از شیخ محمود حلبی در تشکیلات، انجمن به ‌هیچ ‌عنوان روحانی نداشت
تشکیلات انجمن با تفکر انجمن فرق می‌کند. ممکن است تفکر بعضی از روحانیون و بعضی از آقایان خواسته یا ناخواسته تفکر انجمنی باشد اما به‌هیچ‌عنوان در تشکیلاتشان روحانی راه نمی‌دهند. در تشکیلاتشان روحانی ندارد. از روحانیت سوءاستفاده می‌کنند. روحانی ساده‌ای را گیرمی‌آورندو پول خوبی به او می‌دهند از او سوءاستفاده می‌کنند. کار ما تشکیلات حجتیه نیست ما با تفکر انجمن کار داریم. تشکیلات انجمن حجتیه را باید نهادهای دیگر رصد کنند. آن‌ها هم متأسفانه در این موضوع چندان دقیق نیستند.

قدرت انجمن حجتیه

یکی از علت‌های موفقیت انجمن حجتیه این است که زیرزیرکی کار می‌کند. هیچ‌کس نیست ادعا کند که من انجمنی هستم. به هرکس هم که بگویید«شما انجمنی هستید؟» می‌گوید: نه من نیستم. این جزءاستراتژی‌هایشان است. درحالی‌که در این مملکت انجمن حجتیه در نهادهای ما رسوخ دارد. آنها توانستند منشور روحانیت امام را سانسور کنند. برنامۀ «شاخص امام» را که در ایام فتنه پخش می‌شد دیدید؟ 12 قسمت بود. الآن برویداز سروش سیما این برنامه را بخواهید. یک دی‌وی‌دی می‌دهندکه 11 قسمت است. یک قسمتش امام و انتظار در باب انجمن حجتیه بود، آن را سانسور کردند. باورتان نمی‌شود بروید امتحان کنید.

سال 1384 سریالی پخش شد به نام روزهای اعتراض. این سریال فوق العاده بود. در باب انجمن حجتیه بود.

دیگر پخش نشد. ده قسمت بود. می‌بینید یک سریال چند بار پخش می‌شود. این سریال دیگر بازپخش نشد. این ناشی از نفوذ انجمن حجتیه است.

انجمن حجتیه انحرافی است که به اسم مبارزه با بهاییت شروع شد

یک روز رفتم مدرسه پسرم، کلاس سوم دبستان بود. معلم پرورشی‌شان خانم بود. آن خانم گفت شما در مورد بهاییت چقدر اطلاعات دارید؟ بعضی خانواده‌ها هستند گاهی اوقات اینجا تبلیغ بهاییت می‌کنند. من دیدم طلبه‌ای که 18 سال است در حوزه است هیچ اطلاعی از بهاییت ندارد.

تشکیلات انجمن با تفکر انجمن فرق می‌کند
گفتند جزوه‌ای می‌خواهیم. آمدم شروع کردم به مطالعه در باب بهاییت. چیز ساده‌ای نوشتیم و بعد شد کتاب «آشنایی با آئین بهاییت»، خیلی زود هم فروش رفت. اولین کارم بود، نیاز به بازنگری داشت و فرصت نکردیم آن را دوباره چاپ کنیم. ما وارد بحث بهاییت شدیم دیدیم دنیایی است برای خودش و عده‌ای دارند در این زمینه کار می‌کنند. بعضی از دوستان گفتند چرا کاری نمی‌کنید و موسسه‌ای راه نمی‌اندازید؟ شوخی شوخی این موسسه راه افتاد. در بحث بهاییت من بودم و خودم. بعد به مناسبت بحث بهاییت وارد بحث انجمن حجتیه شدیم. دیدیم این هم انحرافی است که به اسم مبارزه با بهاییت شروع شده است؛ آنها متأسفانه انحرافاتی داشتند و ما وارد بحث شدیم. بعد آرام‌آرام بحث مسیحیت، صوفیگری و دراویش و...پیش آمد.

خطر سکولاریسم

چند سال قبل در سالگرد شهادت شهید مطهری، تلویزیون برنامه‌ای پخش ‌کرد. با کسانی که با ایشان مرتبط بودند مصاحبه‌ای ‌گرفته بودند. یکی از آنهاآقای حداد عادل بود. یکی از سؤالاتی که مجری پرسید این بود که اگر الآن شهید مطهری بود چه می‌کرد؟ با چه گروهی مبارزه می‌کرد؟ مهم‌ترین انحراف چه بود؟ آقای حداد عادل شروع کرد به فکر کردن اما من به ذهنم رسید، اگر ایشان بودند با سکولاریسم مبارزه می‌کردند. جدایی دین از سیاست خیلی مهم است. اینها خیلی راحت پنبه دین را می‌زنند. بهترین راه برای تضعیف و از بین بردن دین این است که شما حکومت را از ایشان بگیرید. سیاست را از دین بگیرید، این دین یک برگه کاغذ می‌شود که هیچ

برخی گروه‌هایی که ظاهر دینی و معنوی دارند خیلی خطرناک‌اند. مهم‌ترین آنها انجمن حجتیه است
قابلیت اجرایی ندارد و دیگراصلاً به درد نمی‌خورد. گفت سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده آن است که او را بزنی جُم نخورد. یک لگد هم بزنی به این دینی که ارتباطی به حکومت و سیاست ندارد تکان نمی‌خورد و منفعل و بی‌فایده می‌شود. اگر دین را می‌خواهید ضعیف کنید سیاست را از دین بگیرید.

این دین دیگرنفس نمی‌کشد.آقای حداد عادل شروع کرد به فکر کردن شایدیک دقیقه طول کشید ایشان گفت سکولاریسم. البته تمام فرقه‌هایی که در ایران هستند شعارشان با همه اختلاف دربعضی چیزها با هم هماهنگ است؛ اما برخی گروه‌هایی که ظاهر دینی و معنوی دارند خیلی خطرناک‌اند. مهم‌ترین آنها انجمن حجتیه است چون انجمن دست روی بحث امام زمان گذاشته است و از ایشان استفاده می‌کنند. گروه‌هایی دیگری هم مثل صوفیه هستند ولی دیگر اسم امام زمان را نمی‌آورند، اسم نورعلی تابنده را می‌آورند. این‌ها هم خطرناک هستند. البته کار به‌جایی می‌رود که همه آنها دارند به یک سمت می‌روند و تقریباً جنگ احزابی داریم. ما آرام‌آرام شروع می‌کنیم؛ یعنی صوفیه، دراویش،بهاییت، انجمن حجتیه همه‌شان دارند یک‌کاسه می‌شوندو در مقابل اسلام ناب قرار می‌گیرند.

روند موجود چندان خوش آیند نیست

«من نام لم ینم عنه» اگر تو بخوابی دشمنت نمی‌خوابد. خدا سنتش این است.«ان تنصروا الله ینصرکم» خدا را یاری کنید خدا یاری‌تان می‌کند. این را بگویم خداوند فرمود: «کلاً نمد هؤلاء و هؤلاء من عطاء ربک» همه را کمک می‌کنیم. ببینید اگر ما دست‌به‌دست هم ندهیم امیرمومنان علیه‌السلام هم شکست می‌خورد. حکومت اسلامی و ولایت‌فقیه از ایشان که بالاتر نیست. امیرالمؤمنین علیه‌السلام شکست خورد چرا؟ به خاطر اینکه؛ خود حضرت می‌فرمود شامیان بر باطل خودشان محکم هستند شما در حق خودتان سست هستید. این‌گونه که ما و حوزه دارد می‌رود فکر نکنم... مگر اینکه رویکردمان تغییر کند. ان‌شاءالله فکر واولویت‌هایمان تغییر کند.

خود حضرت فرمود شامیان بر باطل خودشان محکم هستند شما در حق خودتان سست هستید
شایدخیلی‌ها ناراحت شوند. ولی چطورمی‌تواند خوشایند باشد وقتی حضرت امام نامه‌ای را 26 سال قبل بنویسد و مهم‌ترین پیام امام به حوزه‌های علمیه باشد اما حوزویان ما خبر نداشته باشند. خب فکر می‌کنید این چقدر می‌تواند روند موفقی باشد. البته خدا دینش را حمایت می‌کند. ما سست هستیم. شما حرف خوبی زدید که مقام معظم رهبری که دیگر احساس می‌کند که گوش شنوا کم است. به‌هرحال من نظرم این است که آقا به آن‌طرف مرزها بیشتردل‌بسته‌اند تا این‌طرف مرزها.
تهیه و تنظیم: دکتر محسن گنجی

اگر سیاست از دین گرفته شود برای دین نفَسی نمی مانداگر سیاست از دین گرفته شود برای دین نفَسی نمی ماند

ارسال نظر
به روز شده در ۱۰:۳۰ :: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶