کد خبر: ۸۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۱
مدیر مدرسه علمیه علوی با اشاره به ضرورت فراگیری مهارت‌های تبلیغی، فرهنگی طلاب گفت: طلبه وقتی می‌خواهد وارد اجتماع شود بتواند یک مدیر فرهنگی باشد.
طلبه ای که وارد اجتماع می شود باید یک مدیر فرهنگی باشد


قسمت پایانی گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین اقبالی

در زمینه زبانهای خارجی چه برنامه ای دارید؟

در این زمینه یکی مسئله مکالمه عربی است که تابه‌حال نداشتیم. چند سال است که راه‌اندازی کردیم. جالب است که مکالمه عربی را وقتی خواستند شروع کنند من ابتدا گفتم کمکتان می‌کنم اما فعلاً مدرسه به‌طور مستقیم ورود نمی‌کند. گفتم این شرط و شروط را در کارتان بگذارید اگر گذاشتید و من نتیجه را دیدم ادامه می‌دهیم. سال اول دیدیم خیلی کلاس جدی و خوب است. استادی هم دعوت کردند الحمدلله خوب کار کردند و ما هم پشتیبانی کردیم. پیشرفتشان خیلی خوب بود؛ وقتی حاج‌آقای فرخ فال برای بازدید آمدند جلسه‌ای گذاشتیم و برنامه‌هایی را اجرا کردند ایشان خیلی خوشحال شدند و تمجید کردند...

بعدها شنیدم حاج آقای فرخ فال در مشهد در جمع اساتید بسیجی سطح دو یعنی سطوح عالی نامی از مدرسه علوی بردند. در جلسه‌ای دیگر که پیش آیت الله صافی رفته بودند در مجله افق حوزه دیدم آنجا هم تعریف کرده بودند. ایشان بحمدالله نسبت به این مسئله خیلی اهمیت دادند.

از برنامه های دیگر مدرسه بگویید

یکی دیگراز برنامه‌های ما در راستای کار کاربردی است؛ این که طلاب ما در عرصه‌های اجتماعی می‌خواهند چه‌کار کنند و و پتانسیل چه کاری دارند؟ ما دیدیم معمولاً طلاب پایه 6 را که تمام می کنند معمولا تجربه تبلیغی یا کار فرهنگی ندارند. برنامه‌های فرهنگی تبلیغی برایشان قرار دادیم.

الآن عمده کار مدرسه را خود طلاب انجام می‌دهند
من یک سیاستی در کار اجرایی دارم که برای کار به طلاب میدان می‌دهم. چیزی که خودم یاد گرفتم. لذا مایلم طلبه‌ها در عرصه‌های کاری بیفتند. الآن عمده کار مدرسه را خود طلاب انجام می‌دهند، کارهای فرهنگی، و در برخی کارهای دیگر مسئولیت به آنها داده می‌شود و خودشان در کار می‌افتند.

آنچه مدنظرمان است این است که ، بتواند کار تبلیغی کند، کلاس‌داری کند. این نیاز به یک سری مهارت‌آموزی دارد و یک سری میدان‌هایی که بتواند مهارت‌های خودش را نشان دهد.

طرح ناصحین امین

طرح ناصحین امین را تعریف کردیم. برای آن اساسنامه درست کردیم، برنامه‌ریزی کردیم، معاونت تبلیغ که در مدارس دیگر نبود ما راه‌اندازی کردیم و کار طرح ناصحین امین و برنامه تابستانی ما این است که یک بخش کار آموزشی مدرسه است. طلبه‌هایی که کار تربیتی و ارتقایی هست آموزش می‌بینند. یک عده می‌شوند افرادی که مربی کلاس‌ها هستند. مثلاً کلاس‌های قرآنی با بچه‌ها و جوان‌ها، یک بخشی اینها هستند.

ما در سال برایشان روش کلاسداری، روش تبلیغ می‌گذاریم و اینها را کاملاً فرامی‌گیرند حتی فن خطابه، فن روضه‌خوانی برای اینها تعریف شده است. مربیان ما آزمون می‌دهند و سطح‌بندی می‌شوند. مثلاً این افراد برای دانشگاهی‌ها و یا مدارس و یا ... خوب هستند.

اعزام‌هایشان چگونه است؟

مکان‌یابی می‌کنیم و جاها را می‌بینیم و هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم. با امام‌جمعه و فرماندار ارتباط می‌گیریم و بعد درخواست می‌کنیم مسئولین شهر را در شورای اداری یا فرهنگ عمومی جمع می‌کنیم و می‌رویم کارمان را به آنها عرضه می‌کنیم و بعد از آن برنامه تبلیغی انجام می شود.

چند نفر می‌شوند؟

متفاوت است. مثلاً امسال مجموعه‌ای که داشتیم 170 نفر داشتیم؛ 25 نفر معمم داشتیم که کار تبلیغی انجام می‌دادند. حدود 20 نفر مربی برادر داشتیم، حدود 8 نفر مربی خواهر داشتیم که از خانواده‌ها بودند. مکالمه هم داشتیم و جزء همین کار بود

هرساله تابستان‌ها مشهد می‌رویم و من با طلاب و کنارشان هستم. در برنامه تبلیغی تقریباً همه مجموعه شهر، بلکه اطراف آن را هم پوشش می‌دهیم. با نوجوان، جوان، بچه‌ها سروکار داریم. با همه سروکار داریم. با ادارات هم.

نمایشگاه

ما در سال برای طلبه ها روش کلاسداری، روش تبلیغ می‌گذاریم
سه سال است نمایشگاه کتاب زدیم. یک نمایشگاه بزرگ اما نه‌فقط برای فروش کتاب بلکه یک نگاهی را به نمایشگاه داشتیم. مثلاً در یک نمایشگاه سبک زندگی را از نگاه رهبری داشتیم. آمدیم آن کتاب‌ها را در این مسیر کاملاً مشخص کردیم و دسته‌بندی کردیم؛ یعنی طرف که می‌آید نمایشگاه نه اینکه می‌خواهد کتاب بخرد. بفهمد که سبک زندگی را از این کتب چگونه باید استخراج کند. درست است که در نمایشگاه ما فروش کتاب است ولی واقعاً هدف این نبوده است بلکه یک کار فرهنگی بوده است. آمدیم غرفه‌هایی را ایجاد کردیم. از غرفه عفاف و حجاب برای خانم‌ها چه استقبالی می‌شد. غرفه کودک داشتیم. بچه‌های ما الآن در اجرای کار کودکان بسیار مهارت دارند یعنی در حدی است که استانی از اینها دعوت می‌کنند. اینها کار را به نحو احسن اجرا می‌کنند و بچه‌ها به بهانه اینکه غرفه کودک هست به نمایشگاه کشیده می‌شدند.

بچه که می‌آمد والدینش هم به نمایشگاه می‌کشاند. بخشی از نمایشگاه برای پاسخگویی به سؤالات شرعی بود. برخی از دوستان ما که احکام گویی قوی داشتند آنجا پاسخ می‌دادند. غرفه‌ای داشتیم برای مشاوره که جوان‌ها، خانواده‌ها می‌آمدند مشاوره می‌گرفتند. واقعاً هرکجا نمایشگاه راه انداختیم در آشتیان، در خلخال، در آباده، در مبارکه در مقطعی که خواستیم تعطیل کنیم نمی‌شد چون استقبال زیاد بود.

ما ده شب برنامه داشتیم و اینها ادامه پیدا کرد تا 15 شب و اختتامیه هر دو را رفتم و صحبت کردم و به‌قدری مردم استقبال کرده بودند. یکی از کارهایی که خودمان کلاً در اردو داریم برگزاری یک اختتامیه است. این اختتامیه نمایشگاه برای سپاه بود ما خودمان اختتامیه برای اردو می‌گذاریم. ما هرکجا رفتیم در طول چند سال با هماهنگی با مسئولین داریم و وقتی مسئولین رفته‌رفته، آن‌هایی که سال اول کار را می‌بینند آرام‌آرام به میدان می‌آیند و بالاخره آنها هم آستین را بالا می‌زنند.

فعالیت در مساجد

بچه‌های ما خودشان وارد عمل می‌شوند. این برنامه‌ای است که ما از قبل داریم. مثلاً می‌روند در محل‌هایی که مسجد هست، اول مساجد را شناسایی می‌کنند، ظرفیت‌ها را می‌بینند، با امام جماعت‌های مسجد ارتباط می‌گیرند و می‌روند آنجا و بچه‌هایی که در کوچه‌ها و اطراف هستند جذب می‌کنند. یک نمونه را بگویم. امسال یکی از مساجد بسیار مهم مهدی‌شهر، خیلی مسجد زیبا و با برنامه، خود امام جماعت می‌گفت 900 برگه دعوت‌نامه در منازل اطراف انداخته بودند که بچه‌ها بیایند ثبت‌نام کنند. گفت 12 نفر آمدند ثبت‌نام کردند. ما به فاصله دو روز 60 نفر ثبت نام

حلقه‌های معرفت را به بچه‌هایی که پایه 10 هستند می‌دهیم.
کردند. خود امام جماعت هم تعجب کرده بود. چون سن بچه‌های جوان اقتضا می‌کند و هم کار کردند و شیوه‌ها را بلد هستند.

حلقه‌های معرفت را به بچه‌هایی که پایه 10 هستند می‌دهیم. هر جا رفتیم گفتیم که ما نیامدیم دکان باز کنیم نه، ما آمدیم بگوییم توان این کار را داریم شما اگر این ظرفیت را دارید ما آماده هستیم. نه می‌خواهیم امام جماعتی را برداریم و ... هرکجا خالی است ما آماده هستیم. شما فقط به ما بگویید. بعضی‌ها فکر می‌کنند که اینها آمدند و بساط ما را به هم ریختند. از همین الآن که اول سال است داریم کار سال بعد را انجام می‌دهیم. جلسات می‌گذاریم، شورای راهبردی داریم و اینجا تشکیل می‌شود و بچه‌ها رویش برنامه‌ریزی می‌کنند تا برویم چند جلسه آن شهرستان.

خوشبختانه حاج‌آقای فرخ فال هم همین نگاه را داشتند و فعالیت ما را تایید کردند وگفتند تابستان که می‌شود چرا فقط صرفاً کار آموزش شود. این‌همه طلبه می‌رود کنارش کار فرهنگی تبلیغی باشد.

الآن این کار تبلیغی‌مان را که معاونت تبلیغ در استان راه‌اندازی کرده است و طرحی به نام بینات دارد که هر مدرسه‌ای، مدارس دولتی و مساجد اطراف را بروند و طرح خوبی است. البته مسجد اینجا را دو سال است بچه‌های ما دارند پوشش می‌دهند و الحمدلله خیلی هم جمع کردند و بنا داریم ان شاءالله این کار را توسعه دهیم. خدمت شما عرض کنم که این مجموعه از برنامه‌ها و کارهای ما بوده است که البته خیلی از چیزهایش جزئیات بود و سر شما را درد آوردیم.

ان‌شاءالله خداوند متعال بیش‌ازپیش به ما لطف کند تا خدمتگزار طلبه‌ها باشیم و آرزوی قلبی بنده این بوده است که تا آخرین لحظه عمرم خدمت‌گزاری به طلاب را از من نگیرد

کار شما هم کار خوب و قشنگی است و چه خوب است که این انتقال تجارب در مدارس صورت بگیرد و سراسری شود

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.


تهیه و تنظیم: علی حاج آخوند- سید مجتبی رفیعی


طلبه ای که وارد اجتماع می شود باید یک مدیر فرهنگی باشدطلبه ای که وارد اجتماع می شود باید یک مدیر فرهنگی باشد

ارسال نظر
به روز شده در ۱۰:۳۰ :: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶