کد خبر: ۹۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین آقا رحیمی با اشاره به فعالیت های مدرسه رسالت گفت: بنا بر آنچه اطلاع داریم، اولین شهید روحانی انقلاب در شهرستان قم و کشور، شهید مرتضی شریفی بوده که از طلاب این مدرسه مبارکه بوده و در جریان تظاهرات قیام 19 دی مردم قم با ضرب گلوله ساواک به شهادت می‌رسد.

مدرسه ای که اولین شهید روحانی را تقدیم انقلاب کرد


قسمت دوم کفتگو با مدیر محترم مدرسه علمیه رسالت

رسای اندیشه- در خصوص مدرسه رسالت چطور؟

اما مدرسه علمیه رسالت؛ بنا بر آنچه بزرگان نقل کردند از سال 52 این مدرسه علمیه تأسیس می‌شود. ابتدا خانه‌ای در کنار بیمارستان فاطمی قم و دبیرستان امام صادق علیه‌السلام است اجاره می‌شود. مدیر و متولی اولیه مدرسه علمیه رسالت که من هم اخیراً با ایشان صحبتی داشتم می‌فرمود که این مدرسه ابتدا طلبه به قول مشهور صفرکیلومتر نداشت بلکه برای طلاب کلاس‌های جبرانی و تقویتی مثل خطاطی و قرآن و احکام و اعتقادات گذاشتیم. از سال 54 مدرسه علمیه رسالت به یک خانه اجاره‌ای در ایستگاه و بعد در سال 56 به کوچه ممتاز که اکنون دفتر آیت‌الله اردبیلی است منتقل می شود. از آن زمان دیگر مدرسه جایگاه خودش را پیدا می‌کند و طلاب خوبی با

حدود 60 شهید مربوط به این مدرسه مبارکه است
مشورتهای شهید بهشتی ره و شهید قدوسی ره تربیت می‌کند و پرورش می‌دهد. از سال 54 طلبه رسمی پذیرش می‌کنند و از ابتدا جامع المقدمات و کتب حوزوی را آموزش می‌دهند.

رسای اندیشه- مؤسس مدرسه چه کسی بود و چه ضرورتی ایجاد می‌کرده است که در کنار مدارس علمیه دیگر قم این مدرسه را احداث کنند؟

موسس اول این مدرسه بزرگواری است که نامش حضرت حجت الاسلام آقای دشتی است. الآن مشهور است به آقای منهاج. اهل بوشهر است.و از سال 63تا 93 متولی مدرسه آیت‌الله شیخ حسین یزدی بودند که سال گذشته رحمت خدا رفتند.

رسای اندیشه- هنوز ضرورت وجود چنین مدرسه‌ای کنار فیضیه برایمان مشخص نشده است.

در بحث ضرورت تشکیل مدارس در حوزه مقدسه، باید گفت چون علاقه ها و نیازها مختلف است لازم است که مدارس مختلف باشد تا کسانی که عاشق و داوطلب هستند برای فراگیری علم و دانش بتوانند در مدارس مختلف با گرایش‌های مختلف و برنامه‌های مختلف تلمذ کنند و به درجات عالیه علم و اجتهاد برسند. این امر مسلم و کلی است. این آقایان بزرگوار که تصمیم گرفتند در آن زمان این مدرسه را تأسیس کنند هدفشان همین بوده است که دیدند توان مالی دارند و قوه و استعداد اداره مدرسه و تأسیس آن را دارند اقدام به این عمل کردند برای جذب و رشد و تعالی طلبه و نیاز های جامعه را پاسخگو باشند.

رسای اندیشه- ظاهرا این مدر سه نام دیگری هم دارد؛ امام حسن عسگری( علیه السلام).

مدرسه تا سال 64 در همان‌جایی که الآن دفتر آیت‌الله اردبیلی است در کوچه ممتاز بوده است تا اینکه صاحب‌ملک می‌گوید می‌خواهم ملکم را بفروشم و ملک را می‌فروشد به مرحوم آیت‌الله اردبیلی. مدرسه جایی نداشت لذا به خیابان ایستگاه منتقل می‌شود و شخص خیری به نام مرحوم حاج غلامعلی یزدی زاده زمینی را خریداری می کند و این ساختمان را بنا می کند و در اختیار مرحوم حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی که در آن زمان دبیر شورای مدیریت حوزه علمیه بودند قرار می دهد. مرحوم آقای فاضل با مرحوم آقای یزدی آشنا

الآن بخشی از مسئولان و اساتیدی که در حوزه مقدسه هستند از طلاب این مدرسه هستند
بودند و اطلاع داشتند که این مدرسه مکان مشخصی ندارد لذا ایشان دستور می‌فرمایند که طلاب مدرسه رسالت هم در سال 66 به ساختمان کنونی منتقل شوند. بانی مدرسه که مرحوم یزدی زاده است وقتی‌که ساختمان را به‌عنوان مدرسه علمیه می‌سازد اسم آن را می‌گذارد امام حسن عسگری علیه‌السلام؛ منتها چون مدرسه رسالت وارد اینجا شده است دیگر مشهور به رسالت است.

رسای اندیشه- شما از چه سالی مسئولیت این مدرسه را بر عهده گرفتید؟

بنده از سال 77 تا 79 مدیر مدرسه علمیه القائم عجل الله فرجه محلات بودم و از سال 79 آمدم قم و ادامه کارم را در این مدرسه داشتم و تاکنون که در خدمت شما هستیم.

رسای اندیشه- از شهدای مدرسه هم بگویید.

بنا بر آنچه اطلاع داریم، اولین شهید روحانی انقلاب در شهرستان قم و کشور، شهید مرتضی شریفی بوده که از طلاب این مدرسه مبارکه بوده و در جریان تظاهرات قیام 19 دی مردم قم با ضرب گلوله ساواک به شهادت می‌رسد. در زمان جنگ تحمیلی هم شهدای زیادی داشتیم. البته آمار دقیقی نداریم ولی آنچه تیپ امام صادق علیه‌السلام به ما ابلاغ کرده است حدود 60 شهید مربوط به این مدرسه مبارکه است. این مدرسه همچنین چندین جانباز عزیز تقدیم انقلاب و کشور کرده است.

رسای اندیشه- طلاب اینجا چه تأثیری در تحولات فرهنگی و اجتماعی در قم یا کل کشور گذاشته‌اند؟

الآن بخشی از مسئولان و اساتیدی که در حوزه مقدسه هستند از طلاب این مدرسه هستند. اسم بعضی‌هایشان در ذهنم هست. زیاد هستند ولی آنچه در ذهنم است حاج‌آقای حسینی شاهرودی که الآن نماینده ولی فقیه در سنندج است. ایشان از طلاب اولیه مدرسه رسالت هستند. ایشان از طلاب مدرسه رسالت هستند. جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای عماد معاونت محترم پژوهش حوزه‌های علمیه از طلاب این مدرسه هستند. حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی معاونت پژوهش استان قم از طلاب مدرسه رسالت هستند. حجت‌الاسلام سید حمیدجزایری از اساتید و بزرگواران مدرسه امام خمینی طلاب غیرایرانی از طلاب مدرسه رسالت هستند و افراد دیگری که شاخص هستند و الآن در ذهنم نیستند.

رسای اندیشه- چه اساتیدی در این مدرسه آمدوشد داشتند و نقش به سزایی در تربیت طلاب ایفا کردند؟

حضرت آیت‌الله شیخ محمد یزدی، آیت‌الله حسینی بوشهری، مرحوم آیت‌الله معرفت و بسیاری دیگر از اساتیدی بودند که در آن زمان در مدرسه رسالت تدریس داشتند.

رسا اندیشه-  15سال است که مدرسه تحت مدیریت حضرت‌عالی است. مدرسه رسالت در این مدت چه مشکلاتی داشته است؟

این نکته را عرض کنم که ازنظر ساختار اداری حوزه‌های علمیه قم با حوزه‌های علمیه‌ شهرستان‌ها تفاوت‌هایی دارد. در شهرستان‌ها یک مسئول دارند و یک مدیر؛ اما مدارس علمیه‌ای که در قم هستند مدیر دارند مسئول ندارند. بنده که به این مدرسه معرفی شدم مرحوم آیت‌الله شیخ حسین یزدی هم متولی بودند و هم ازنظر ساختار اداری مدیر بودند. بنده به‌عنوان معاونت آموزش مدرسه معرفی شدم منتها ازآنجایی‌که آن مرحوم و مسئولین حوزه به بنده اعتماد کردند و با توجه به کهولت سن ایشان در واقع کارها همه به عهده من بود و مرکز مدیریت کارها را از من می‌خواست تا انجام بدهم منتها بنده تحت اشراف مرحوم آقای یزدی کارها را انجام می‌دادم.

هر مجموعه‌ای در روند پیشرفت خود و هدفی که دارد گاهی خواه‌ناخواه ممکن است با یکسری مشکلات و چالش‌ها با عوامل زیر مجموعه‌اش روبرو شود. بنده وقتی وارد مدرسه شدم نه ایشان مرا می‌شناخت و نه من ایشان را می‌شناختم. حسب‌الامر آقای حسینی بوشهری بنده به این مدرسه معرفی شدم. به‌هرتقدیر یک مقداری اختلافات خیلی جزئی بین مسئول مدرسه با شخصی که اینجا بود

مهم‌ترین رمز موفقیت انسان برای پیشرفت این است که انسان اخلاص داشته باشد. این عامل مهمی برای موفقیت انسان است.
وجود داشت و من به جای ایشان آمدم. وقتی‌که ما وارد این مجموعه شدیم آن چیزی که برای من خیلی مهم بود حفظ و ارج نهادن به جایگاه مدیریت و مسئول مدرسه بود. من به ایشان خیلی علاقه و ارادت داشتم . واقعاً ایشان عالم خیلی بزرگواری بود. خدا رحمتشان کند و متقابلاً ایشان خیلی به من اعتماد داشت؛ یعنی از ابتدا که آمدم بعد از یکی دو ماه مدرسه در اختیار من بود. ایشان اجازه داد که بنده حق امضا داشته باشم و به‌طورکلی آن چالش‌های جزئی که وجود داشت از میان رفت.

رسای اندیشه- از ابتدای ورود به مدرسه رسالت برایمان بگویید.

آنچه من به آن اعتقاد دارم تعامل داشتن بین رده‌های پایین و رده‌های بالاست. انسان بایستی تعامل سازنده‌ای داشته باشد و این تعامل سازنده هم از این نشات می‌گیرد که انسان بایستی آن کاری که می‌خواهد انجام دهد برای خدا باشد. اگر در کار اخلاص وجود نداشته باشد خواه‌ناخواه با چالش روبرو می‌شود. من روزی که وارد مدرسه شدم در جلسه معارفه‌ام این حدیث شریف را از پیامبر اسلام صل الله علیه و آله با خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی قرائت کردم که وقتی ایشان کسالت پیدا می‌کنند اواخر عمرشان عده‌ای از علما برای عیادت خدمتشان می‌روند. می‌بینند ایشان ناراحت است. می‌گویند آقا شما چرا ناراحت هستید شما که این‌همه شاگرد تربیت کردید. مرحوم آقای بروجردی با شنیدن این مسئله بیشتر ناراحت می‌شود و بعضاً نقل می‌کنند که ایشان گریه می‌کند و این حدیث شریف را قرائت می‌کنند «أخلِص العمل فإن الناقد بصیر بصیر». من اعتقادم این است حالا نمی‌گوییم که مخلص هستم و از خداوند می‌خواهیم که اخلاص بدهد؛ ولی می‌دانیم که برای پیشرفت و موفقیت مجموعه‌ای که تحت نظر انسان قرار می‌گیرد، مهم‌ترین رمز موفقیت انسان برای پیشرفت این است که انسان اخلاص داشته باشد. این عامل مهمی برای موفقیت انسان است.

رسای اندیشه- موفقیتان را در چه می دانید؟

اگر بین مسئول و متولی شکافی وجود داشته باشد در هر نهاد و مجموعه‌ای قطعاً کار به ثمر نمی‌رسد؛ بنابراین ما سعی کردیم ببینیم که چه عواملی مثلاً باعث شده که اگر قبل از بنده افرادی می‌آمدند و می‌رفتند نتوانند اینجا بمانند و دوام داشته باشند. با مقداری اطلاعات و خصلتی خدادادی توانستیم آن خلل و چالش‌هایی را که وجود داشت و موجب آسیب رساندن به حوزه و درواقع به طلاب می‌شد هموار

اگر بین مسئول و متولی شکافی وجود داشته باشد در هر نهاد و مجموعه‌ای قطعاً کار به ثمر نمی‌رسد
کنیم. یکی از آن‌ها تعامل بود، دومی حضور بیشتر بنده در مدرسه بود. بنده در طول این مدتی که مدرسه رسالت هستم همیشه سعی کردم قبل از ساعت هفت وارد مدرسه ‌شوم. مگر اینکه مسافرتی باشد یا در قم نباشیم؛ بنابراین خودم اشراف داشتم. شب‌ها هم معمولا به مدرسه سر می‌زنم.

رسای اندیشه- بیشتر آسیب‌هایی که مدارس ازاین‌جهت می‌بینند ریشه در چه مسئله یا مسائلی دارد؟

اعتقادم بر این است که در مدرسه مسئله اخلاق مسئله مهمی است. اگر مجموعه‌ای متخلق به اخلاق اسلامی باشد مخصوصاً طلاب، خیلی از چالش‌ها و آسیب‌ها به وجود نمی‌آید و دفع می‌شود؛ بنابراین ما سعی کردیم وقتی وارد مدرسه شدیم از اساتید بنام و مشهور اخلاق استفاده کنیم از‌جمله مرحوم آیت‌الله شیخ حسن تهرانی و مرحوم آیت‌الله انصاری شیرازی و غیره . از افتخاراتی که بنده داشتم این است که خودم می‌رفتم بزرگواران را می‌آوردم. خوب شأنشان اجل بود. می‌گفتند خودمان می‌آییم می‌گفتم نه. خودم می‌رفتم درب منزلشان سوارشان می‌کردم و می‌آوردم و دوباره می‌بردم درب منزلشان می‌رساندم. اساتید اخلاق این‌چنینی دعوت می‌کردیم.

رسای اندیشه- در دروس حوزوی نیز به اساتید بزرگ فکر می‌کردید یا خودتان می‌خواستید استاد تربیت کنید؟

یکی دیگر از برنامه‌هایی که احساس کردم نیاز داریم جذب اساتید بود. سعی کردیم اساتیدی جذب مدرسه کنیم که اولاً ازنظر مسئله علمی وخط و خطوط سیاسی افرادی باشند که به نظام اعتقاد دارند تا در مسائل سیاسی و ولایت‌فقیه با مشکل مواجه نباشیم. گذشته از این اساتید انقلابی، متخلق هم باشند.

رسای اندیشه- گویا مرحوم آقای یزدی خودشان از شاگردان امام بودند.

بله. ایشان در یکی از خاطراتشان می‌فرمودند منزل ما نزدیک منزل امام در یخچال قاضی بود. قبل از پیروزی انقلاب یک روز امام به من فرمودند که یکسری اعلامیه هست که باید برای علمای اصفهان ببرید. مرحوم آقای یزدی می‌گفتند من آن‌ها را لای دستمالی گذاشتم و برای مرحوم آیت‌الله خراسانی بردم که در آن زمان یکی از علمای بزرگ اصفهان بودند. مرحوم یزدی بسیار به امام و همچنین آیت‌الله بروجردی عشق می‌ورزیدند چون از شاگردان ایشان هم بودند و یک مدتی از طرف آقای بروجردی برای تبلیغ به شهریار رفته بودند.


ادامه دارد ...


تهیه و تنظیم: حجت الاسلام والمسلمین حاج آخوند- مصطفی منفرد


مدرسه ای که اولین شهید روحانی را تقدیم انقلاب کردمدرسه ای که اولین شهید روحانی را تقدیم انقلاب کرد
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷