کد خبر: ۹۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین دکتر نخاولی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نخاولی در تبیین وضعیت حوزه مشهد گفت: مهم‌ترین جریان فکری-روشی در مشهد جریان تفکیک است که با فضای فکری رهبران. فضای سیاسی هم فاصله این جریان با نظام را بیشتر کرده است.
تفکیک مهم ترین جریان در خراسان


قسمت پایانی گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نخاولی

جریان انحراف عقاید

تردید در عقاید شیعه تبعات وخیمی دارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم جریان می‌سازد. اگر کسی دربارۀ تحریف قرآن صدسال پیش تردید کند امروز ما چوبش را می‌خوریم، چون هنوز هم متهم هستیم به تحریف قرآن. وهابیت این اختلافات را در هوا می‌قاپد. آن‌قدر این فضا باز است که صدها انحراف و بدعت و شبهه بعدی در آن می‌گنجد. این اختلافات و انحرافات آن‌قدر کیفیت دارد که از لحاظ کمیت هرچقدر هم ناچیز باشد باز زیاد است.

اختلاف جریان با معیار اختلاف در روش‌ها

جریان دوم، جریان فکری است که منشأ آن، تفاوت روش‌ها در فهم دین است. جریان اخباری و تفکیکی از این قبیل است. اخباری و اصولی در ذیل همین بحث یعنی بها دادن به عقل و دایره عقل در برداشت دینی است. تفکیکی‌ها حداقل در برداشت فقهی قائل به اصول فقه هستند، اما اخباری‌ها قائل به روش اصولی هم نیستند.

جریان موافقان و مخالفان حکومت اسلامی

جریان اول در حوزه عقاید بود، جریان دوم در حوزه محتوایی دین. جریان سوم در حوزه تحقق دین است که بحث قائلان به حکومت اسلامی و عدم حکومت اسلامی در زمان غیبت به وجود می‌آید. روحانیونی که قائل به عدم حکومت اسلامی هستند یک مسئله برایشان پدید می‌آید و آنها که نسبت به نظام اسلامی مخالف هستند مسائل دیگری دارند. جریان بارز مخالفان انجمن حجتیه است.

برخی اختلافات مربوط به حکم است نه موضوع

البته گاهی اختلاف فقها با فقیه مبسوط الید از جنس مخالفت با اصل ولی فقیه نیست؛ مثلا در بحث رؤیت هلال دوتا اختلاف داریم یکی اختلاف در حکم و دیگری اختلاف در موضوع. اختلاف در موضوع یعنی فقیه ماه را ببیند و من ندیده باشم یا ولی‌فقیه ماه را ندیده من دیدم، در موضوع من حق ندارم وارد شوم چون شأن اعلان رؤیت هلال شان فقیه مبسوط الید است؛ اما ‌وقتی بحث در موضوع نیست اصلاً ماه را اعلان کردن یا نکردن را کار نداریم.

یک نفر باید حوزه مشهد را به حرکت درآورد. حوزه مشهد نیازمند تحول است
فقیهی ممکن است فتوایش این باشد که رویت هلال باید با چشم عادی صورت بگیرد. فقیه دیگر فتوایش این است که با چشم مسلح هم دیده شود کفایت می‌کند. حال اگر ماه با چشم عادی دیده شود، شأن فقیه هست و می‌گوید و ماه هم با چشم عادی دیده شده است و دیگر نیاز به رؤیت هلال ندارد؛ اما اگر که ماه با چشم عادی دیده نشود با چشم مسلح دیده شود این اختلاف در حکم است یعنی یک فقیه نظر فقهی‌اش این است و فقیه دیگر نظر فقهی‌اش ‌چیز دیگر. اختلاف در موضوع نیست که بگوییم شأن حکومت است. چون اگر در موضوع باشد همه باید تبعیت کنند؛

مهم ترین جریان در خراسان

مهم‌ترین جریان فکری-روشی در مشهد جریان تفکیک است که با فضای فکری رهبران. فضای سیاسی هم فاصله این جریان با نظام را بیشتر کرده است؛ البته همه تفکیکی‌ها مخالف و منتقد نظام نبودند؛ مثل مرحوم میرزا جواد آقای تهرانی که چندین بار جبهه رفتند و به‌طور مطلق از رهبری چه رهبری امام و حضرت آقا تبعیت داشتند، فقط فضای فکری‌شان، فضای مخالفت با فلسفه و عرفان بود. اینها بسته به تقوای افراد است که آن اختلافات فکری در اختلافات رفتاری، خودش را بروز دهد یا نه. در روحانیت ما مخالفت قطعیه نیست. مخالفت

مهم‌ترین جریان فکری-روشی در مشهد جریان تفکیک است که با فضای فکری رهبران. فضای سیاسی هم فاصله این جریان با نظام را بیشتر کرده است
قطعیه نداشتن یعنی او تازه شده است یک عنصر خنثی که به درد حکومت نمی‌خورد و چوب لای چرخ حکومت نمی‌گذارد، درحالی‌که روحانی در حکومت اسلامی باید نقش داشته باشد و رهبری کند. سکوتش بی‌خاصیت است. درحالی‌که حکومت اسلامی را باید روحانی بچرخاند. مبانی استراتژیکی و فکری‌اش را تقویت و تبیین کند. به هر حال رهبری انقلاب بازوی کمکی می‌خواهد.

چیزی که در روحانیت لازم داریم موافقت قطعی است. یکی از مشکلات رهبری بعد از امام عدم همراهی برخی خواص با نشاط و باور قلبی بود و مهم‌ترین خواص، روحانیت بود. حکومت امیرمؤمنان نیز وقتی یاری‌اش نکردند به بن‌بست رسید. حوزه هم که دارد ساز خودش را می‌زند.

فضای مشهد بسته است، این صحت دارد

یک نفر باید حوزه مشهد را به حرکت درآورد. حوزه مشهد نیازمند تحول است. بزرگی باید بیاید اینجا را متحول کند. رشد در فضایی شکل می‌گیرد که آرا متعدد باشد. در قم آیات شبیری، همدانی، وحید، مصباح، جوادی و دیگران هستند. قضیه را چندقطبی می‌کنند و آراء زیاد می‌شود. آراء که فراوان شد طلاب رشد می‌کنند. فضای مشهد بسته است این یک واقعیت است. البته زمانی زمزمه‌اش بود آیت‌الله هاشمی شاهرودی به مشهد بیایند. چهار نفر با چهارتا ایده پیدا بشوند تا فضای رشد و بالندگی شکل بگیرد.

رسانه موثر در گسترش شبهات

الآن فضای تبلیغ و گسترش‌ زیاد شده است. رسانه‌ها متنوع شده‌اند. همه سایت دارند. همه آشنا شده‌اند. وهابیت هم دقیقاً همان شبهاتی را مطرح می‌کند که 50 سال پیش مطرح می‌کرد. همان شبهات را امروز از بچه راهنمایی می‌شنویم. چون آن موقع عالم وهابی می‌خواست کتاب بنویسد. شمارش چقدر بود؟ 1000 جلد 2000 جلد.1500 جلدش می‌افتاد دست خودشان، 400 جلدش در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد و 100 جلدش هم در بازار بود. همه کتاب‌ نمی‌خریدند. حالا چقدر تیراژ دارد؟ 7 میلیارد. 7 میلیارد نفر می‌توانند آن را بخوانند. در اینترنت مجانی در دسترس است، باتیراژ بی‌نهایت. مکان و زمان هم ندارد.


تهیه و تنظیم: حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن گنجی

تفکیک مهم ترین جریان در خراسانتفکیک مهم ترین جریان در خراسان
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷