کد خبر: ۹۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۱
گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضوی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضوی با اشاره به نقش فرهنگ در جامعه گفت: من عقیده‌ام این است انقلاب دو وزارتخانه را نتوانسته فتح کند یکی وزارت علوم و یکی وزارت ارشاد. ما هم چوب این دو را می‌خوریم.
انقلاب نتوانسته دو وزارتخانه را فتح کندقسمت دوم از گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضوی

علت فعال شدن این جریان ها چیست؟

بخشی‌ از قدرت گرفتن آنها به سرخوردگی جامعه مذهبی سنتی ما از حکومت برمی‌گردد. به آثار فرهنگی‌اش نگاه کنید. مثلاً 20 سال قبل کسی برای حضرت رقیه یا حضرت علی‌اکبر جشن نمی‌گرفت. اینها نمود این سرخوردگی است یعنی جامعه وقتی خواسته‌هایش تأمین نشد به مذهب سنتی‌اش بازمی‌گردد. اینها دهه محسنیه و دهه عسکریه و چند دهۀ دیگر راه انداخته‌اند. اینها نوعی مقاومت در برابر تفکر حکومتی است.

وقتی یک فکر جواب نداد به‌مرور زمان فکر رقیب جا می‌افتد. کمی ساده‌تر بگوییم؛ مثلاً تفکر اصلاحات در سال 76 به قول زیباکلام که حرفش منطقی است می‌گفت اگر سال 76 تیرآهن 14 هم نصب می‌کردیم رأی می‌آوردیم ربطی به رئیس دولت اصلاحات ندارد، چون بازخورد دولت سازندگی آثارش این بود و همه را پشیمان کرده بود. آن لجام‌گسیختگی فرهنگی که شما از هر سرمایه‌داری وقتی رسماً دعوت ‌کنید تا سرمایه‌اش را بیاورد. خوب او هم با می‌آمد. تضمین امنیتی هم به او می‌دادند تا هر جای مملکت می‌خواهد برود فعالیت کند.

لجام گسیختگی فرهنگی در دولت سازندگی همه را زده کرد

یکی در روستای ما بنگاه مرغداری بسیار مفصلی دارد. ابتدا که آمده بود کمی بچه‌های مذهبی مقاومت کرده بودند. نامه گرفت. در نامه رسماً نوشته بود به هرکجای مملکت می‌خواهی بروی جایش را انتخاب کن به تو مجوز می‌دهیم، سرمایه‌گذاری کن. وقتی او را از آن‌طرف آب آوردید، دخترش نیز با سگ در خیابان رفت‌وآمد می‌کند. این لجام‌گسیختگی فرهنگی و اقتصادی که در آن هشت سال پیش آمد، همه را زده کرد. درنتیجه در 76 هرکسی غیر از رئیس دولت اصلاحات هم می‌آمد رأی می‌آورد. تفکر اصلاحات پس از رسیدن به قدرت آرام‌آرام فاسد شد. ابتدا عده‌ای از رأی دادن به رئیس جمهور اصلاحات افتخار می‌کردند. در جریان فتنه 78 عده‌ای ریزش کردند. در دوره دوم این فکر حسابی با مشکل مواجه شد. احمدی‌نژاد که نه شخصیت اجتماعی به آن معنا داشت توانست رأی بیاورد. رقبایش هم قوی بودند؛ یعنی آقای هاشمی رفسنجانی آبرویش را در 84 گذاشت اما شکست خورد. چون این آدم شعاری را مطرح کرد و گفت می‌خواهم به گفتمان امام برگردم. بازگشت گفتمان امام دومرتبه جامعه را تکان داد.

مردم این فکر را برای چه می‌خواهند برای اینکه زندگی‌شان حل شود، وقتی این فکر در زندگی مردم جواب نداد، مردم چه اصراری دارند دنبال این فکر بروند. در همه‌جا این‌گونه است. مردم برای چه به دکتر می‌روند؟ برای اینکه مشکلشان حل شود. اگر من به دکتر رفتم و نسخه‌اش جواب نداد می‌روم پیش دکتر دیگری که مشکلم را حل کند. ما در حکومت با این مشکل مواجه شدیم؛ یعنی مردم آمدند به این حکومت با شعارهایی که دوره انقلاب دادیم رأی دادند. مردم دنبال حکومتی بودند که مشکلاتشان را حل کند اما الآن مشکلاتشان به یک معنا بیشتر شده است البته استعمار هم دخیل بود؛ مشکلاتی را پیش آورد که هرچه جلوتر می‌رفتیم به دلیل ضعف‌های داخلی مردم به آن خواسته‌ها نرسیدند.

آیا دلیلش تحریم ها و فشارهای بیرونی نیست؟

تحریم‌ها ‌روند پلکانی داشت. اول در حد بازدارنده بود، بعد گزنده شد، بعد فلج‌کننده. اما حداقل چهار-پنج سال است که آقا، شعارهای سالانه‌اش اقتصادی است. منتها مسوولان اعتنا نمی کنند. «اقتصاد مقاومتی» که گفته شده باید از طریق مجمع تشخیص و مجلس و کجا و کجا پیش برود؛ ولی کسانی که باید آن را اجرا کنند هیچ اعتقادی به این حرف ندارند؛ درنتیجه اجرا نمی‌شود. عملکردها شعاری است.عمده مشکل ما از درون است.

سمینارهای پر هزینه و کم بازده!

در لایحه بودجه 94 که دولت به مجلس برده است 240 میلیارد تومان هزینه برای سمینارها درخواست شده. کشور بالای صدوچند روز تعطیلی رسمی دارد. معنایش این است روزی یک میلیارد تومان هزینه سمینار می‌دهند. من خودم چند سمینار برگزار کردم. معتقدم بالای 85 درصد این سمینارها هیچ تاثیری ندارد. در دنیا این‌گونه سمینار برگزار نمی‌کنند. در دنیا سمینار منبع درآمد است؛ یعنی دانشمندی می‌خواهد یک نظریه مطرح کند. می‌آیند ثبت‌نام می‌کنند هرکس می‌خواهد بیاید نظر او را گوش کند پول می‌دهد.

یک‌بار دانشگاه فردوسی مشهد نیز چنین سمیناری برگزار کرد. از نزدیک دیدم. از دانشجویان 50 هزار تومان از اساتید 30 هزار تومان و از افراد متفرقه 80 هزار تومان دریافت کرد. جا برای نشستن نبود. نه‌ تنها هزینه نشد بلکه درآمد هم داشت. حضرت آقا در سمینار مبارزه با فساد چه گفتند!؟ در تحلیل سیاسی این خیلی معنا دارد. دولت معتقد است در قطع یارانه افراد پر درآمد شناسایی آنها ممکن نیست.آیا واقعاً دولت ما آمار افراد پردرآمد را ندارد؟! پس چطوری عبدالمالک ریگی را از وسط آسمان آوردید پایین اما آمار ندارید که افراد چقدر درآمد دارند؟

جامعه سنتی مذهبی ما دچار سرخوردگی شده است

یا نمونه دیگر در طرح یارانه هاست که تولید ما به‌شدت آسیب دید. آن طرحی که مجلس نوشته بود این نبود. بنا بود یارانه‌ها حذف شود و آن را به تولید بدهند.اما دولت به‌جای تولید همه را به مردم داد. بسیاری از کارخانه‌ها خوابید. الآن کارخانه‌ای عملاً سرپا است که از دولت پول می‌گیرد. ببینید ما مشکلمان این است که اصلاً دولتی‌ها اعتقادی به چنین فکری ندارند. حالا چرایی اش، بحث دیگری است.

بنده به‌عنوان یک آخوند انتظارم از مسوولان نظام این نبود. من ماشین ندارم و با اتوبوس شهری می‌روم. بیشتر حرف های مردم درباره اختلاس و دزدی ها است. با این قضایا اعتمادی که مردم به حکومت دارند آسیب می‌بیند. این آسیب‌ها را با چه چیزی می‌توان جبران کرد؟ ما سی سال به مردم گفتیم ما دنبال حکومت عدل علی علیه‌السلام هستیم. حداقل، من خودم به‌عنوان آخوند مشکلات را می‌توانم تحمل کنم؛ اما این دزدی‌ها که دیگر قابل‌تحمل نیست. ما می‌گوییم بله دشمن روی ما فشار آورده است، ما کمبود داریم، مشکل داریم، تحریم داریم.

البته آن روی سکه هم جدیت نظام در برخورد با فساد است.

اولاً این برخوردها مقطعی است. همین برخوردها را هم سیاسی می دانم. چون در اجرای قانون تبعیض وجود دارد. یا فرض بفرمایید نزدیک خانۀ ما خانه‌ای هست که مرکز فساد است آنجا همه‌چیز می‌فروشند. ده بار هم طرف را گرفته‌اند. هر بار می‌گرفتند ده- بیست کیلو مواد داشت. همسایه‌ها همه خسته شده‌اند. می‌گویند به کجا برویم؟ به چه کسی بگوییم؟

عملکرد ما مجموعه را عرض می‌کنم نه فرد خاصی را این است. الآن گرانی بیداد می‌کند. شما نمی‌توانید بگویید گرانی نیست. یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که بعد از 35 سال مشخص نیست اقتصاد این مملکت، دولتی است، مارکسیستی است، اسلامی است یا سرمایه‌داری. در قانون اساسی آمده است که اقتصاد باید اسلامی باشد اما آنچه اتفاق می‌افتد اقتصاد سرمایه‌داری است. ما اگر به سمت تکامل می‌رفتیم طبیعی بود ولی الآن داریم در این حوزه‌ها پسرفت می‌کنیم پیشرفت نمی‌کنیم. ما در حوزه سیاست پیشرفت کردیم اما در حوزه فرهنگ و اقتصاد پسرفت کرده‌ایم.

آیا انقلاب اقتصادی و فرهنگی دست حوزه نیست؟

نه. اشتباه است.

فرهنگ جامعه اسلامی دست کیست؟

ببینید در فرهنگ، بیشترین نقش را ارشاد دارد. من عقیده‌ام این است انقلاب دو وزارتخانه را نتوانسته فتح کند یکی وزارت علوم و یکی وزارت ارشاد. ما هم چوب این دو را می‌خوریم.

ارشاد می‌گوید ای حوزه! به من بگو من می‌خواهم سینما، فیلم، موسیقی تولید کنم. چه کنم؟

اینها یک بازی است. درواقع بهانه‌های قابل توجیه است. بیشترین عامل تأثیرگذار در فرهنگ الگوگزینی است. خداوند پیامبر را به‌عنوان الگوی بشریت قرار می‌دهد. می‌خواهند الگو را خراب کنند و این کاری که امروز در دنیا دارد اتفاق می‌افتاد از کاریکاتور گرفته تا غیره برای خراب کردن الگوست. اینکه حوزه کارش را نکرده است با حل مشکلات فرق دارد. ما حکومت اسلامی طراحی کردیم اما نتوانستیم مشکلات فقهی‌اش را حل کنیم.

خاطره‌ای از آیت‌الله زنجانی نقل کنم. شاید بتوان گفت بعد از دو قرن، تنها کتاب فقه سیاسی را او نوشته است. روز اول قبل از شروع درس خاطره‌ای نقل کرد. گفت این خاطره‌ به دردتان می‌خورد. سال 42 من طلبه جوانی بودم. بعدازاینکه قیام، سرکوب شد در خیابان علامه طباطبایی را دیدم. رفتم جلو گفتم آقا من می‌خواهم بروم به سمت نویسندگی. چه توصیه‌ای دارید؟ راجع به چه چیزی بنویسم؟ ایشان ایستاد. گفت بروید بحث‌های حکومت اسلامی را پخته‌ کنید. روزی این حکومت به ثمر می‌رسد و بحث‌های فکری روی زمین می‌ماند و با مشکل مواجه می‌شود.

حوزه یک کاستی‌هایی داشته ولی اینکه همه مشکلات را به گردن حوزه بیندازیم معنا ندارد. در بعضی موارد مانند بحث ربا مراجع همه دارند داد می‌زنندولی کو گوش شنوا؟ بانک دارد کار خودش را می کند. از خودم 6 میلیون گرفتند تحت عنوان جریمه دیرکرد پرداخت وام.

شما جانب وام‌گیرنده را می‌بینید، این بار جانب وام‌دهنده را ببینید.بانک هم نباید ضرر کند.

این سنگ بناها خیلی‌هایش خراب است. بانک ما بانکداری نمی‌کند؛ سرمایه‌داری می‌کند.

سیستم مشکل دارد، حوزه سیستم بدهد.

انتظاراصلاح همه‌ چیز از حوزه داشتن منطقی نخواهد بود.

اندیشه را می‌گویم. کار اجرا با آن‌هاست اندیشه با این‌هاست. این خیلی منطقی است.

اینها نخواستند. دنبال نکردند. خودشان رفتند، نشستند، بریدند و دوختند .البته من نمی‌خواهم بگویم این کاستی اینجا وجود ندارد. مرحوم آقای «حرم‌پناهی» از اساتید خارج حوزه بود. یکی از دوستان ما که در دهه 60 در سپاه باهم بودیم سر درس ایشان می‌رفت. می‌گفت یک روز آقای «حرم‌پناهی» سر درس به‌عنوان گله از خودش گفت: حدود دو ماه قبل آقای یزدی به علمایی که سرشان به تنشان می‌ارزد 50 سؤال فرستاده و گفته می‌خواهیم اینها را تبدیل به لایحه کنیم و بفرستیم مجلس. خواهش می‌کنم نظراتتان را بدهید. بعد به‌عنوان نقد بر خودش می‌گفت: من برای درس شما حداقل شبی دو ساعت مطالعه می‌کنم و صبح می‌آیم که بگویم آخوند این را گفته، اما سه ماه است که حاضر نیستم جواب این سؤالات را بدهم.

این‌ها از ضعف‌های ماست، وقتی جواب نیامد، تشکیلات که نمی‌تواند بیکار بماند. فکر دیگری می‌کند. به‌هرحال ما ضعف‌هایی داریم. یک بخشش مربوط به حوزه است منتها آن سرخوردگی مهم است؛ یعنی حوزه دارد آرام‌آرام به‌جایی می‌رسد که بگوید همکاری کردن بی‌فایده است. این همان نکته ظریف است.

وقتی یک فکر جواب نداد فکر رقیب جا می افتد

روزی شورای حوزه به‌عنوان استاد راهنما برای سطح 3 و 4. حدود 12 نفر از دانشگاه رفته بودیم. بعد از تصویب یکی برگشت گفت اصلاً ما مدرک نمی‌خواهیم بدهیم. یکی که نفوذش از بقیه خیلی بیشتر بود گفته بود طلبه مدرک را می‌خواهد چه‌کار؟ همه ساکت شدند و هیچی نگفتند. ایستادم گفتم آقای فلانی! شما تکلیفت را با حکومت مشخص کن. شما این حکومت را قبول داری یا نه فکر می‌کنی حکومتی مثل حکومت اسرائیل است؟ گفتم اگر قبول دارید باید مشکلاتش را حل کنید. ازجمله مشکلاتش، دانشگاه است. دانشگاه باید بچه مردم را تربیت کند. حکومت تلاش کرده و 12 واحد درس دینی برایش گذاشته است. آیا شما نباید آدم تربیت کنید تا برود آنجا کار کند؟ آنجا بدون مدرک کسی را راه نمی‌دهند. شما باید یک فکری کنید. اینکه نمی‌شود.


ادامه دارد...


تهیه و تنظیم: محمد رضا خادم - علی حاج آخوند


انقلاب نتوانسته دو وزارتخانه را فتح کندانقلاب نتوانسته دو وزارتخانه را فتح کند


ارسال نظر
به روز شده در ۱۰:۳۰ :: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶