کد خبر: ۹۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
ایرنا:
رئیس جمهوری انقلابی بودن را به معنای منزوی کردن آمریکا دانست و گفت: نباید بگذاریم آمریکا بسط ید پیدا کند و قدرتمند شوند. از طرفی نباید بهانه در اختیار آن ها قرار دهیم تا کشورهای دیگر هم پشت سرش قرار بگیرند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح یکشنبه در همایش سراسری قوه قضائیه که در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد، افزود: هفته قوه قضائیه را به مسئولان عالی رتبه این قوه، همه قضات و کارکنان شریف این قوه مهم و ریاست محترم قوه قضائیه تبریک و تهنیت عرض می کنم.
وی ادامه داد: یاد می کنیم از معمار بزرگ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوه قضائیه اسلامی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی شهید آیت الله دکتر بهشتی و همه یاران با وفایی که در کنار ایشان جان به جان آفرین تسلیم کردند.
رئیس جمهوری اضافه کرد: بی تردید شهید بهشتی جزو چهره های استثنایی حوزه علمیه قم، علما و اندیشمندان و مدیران بزرگ کشور بودند. ویژگی های خاص به خود داشتند. من حدود 21 سال از نزدیک با ایشان آشنا بودم. از سال 1340 تا پایان زندگی مبارکشان.
روحانی با بیان این که همواره همه جلسات و ملاقات ها سخنان، تدبیر و مدیریت ایشان به حق درس آموز بود، اظهار کرد: در سال 58 جلسات مستمر هفتگی داشتیم که آیت الله بهشتی، مقام معظم رهبری،مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید باهنر و تعدادی از بزرگان نظام در آن جلسه هفتگی شرکت می کردند.
وی یادآور شد: معمولا مسایل هفته در آن جلسه مورد بررسی قرار می گرفت، جزو سال های سخت بعد از پیروزی انقلاب بود، تا تشکیل مجلس شورای اسلامی یعنی خرداد سال 59 این جلسات ادامه داشت و بعد هم به جلسه ای تبدیل شد که با نمایندگان مجلس، برخی از وزرا و مسئولان کشور در محل حزب جمهوری اسلامی تشکیل می شد.
رئیس جمهوری گفت: مرحوم شهید بهشتی از آغاز فعالیتی که من شاهد آن بودم در آغاز دهه 40، هم به فکر تربیت دانش آموزان به ویژه در دبیرستان دین و دانش قم بود و هم در فکر تاسیس مدرسه دینی با ویژگی هایی که او آن را برای طلاب آن عصر و زمان لازم می دانست.
روحانی افزود: ایشان مسئولیت مدرسه ای به نام مدرسه علوی را در سال 40 و41 بر عهده داشت که در آن جا علاوه بر دروس حوزوی، دروس دیگری هم تدریس می شد از جمله ریاضیات، تاریخ، محاوره زبان عربی و بسیاری از دروسی که در آن مدرسه توسط اساتید تدریس می شد و خود ایشان هم درسی را متکفل بود بنام سیره النبی و تاریخ زندگی پیامبر عظیم الشان(ص) که صبح های پنجشنبه در جلسه طولانی 2 الی 3 ساعته توضیح می داد.
وی ادامه داد: گاهی هم برخی از درس های مدرسه را به دلایلی برعهده می گرفت. کتاب حاشیه ملا عبدالله اولین کتاب منطقی که طلاب می خوانند؛ بنده در محضر ایشان تحصیل کردم البته ایشان همزمان مکاسب را هم تدریس می کرد.
رئیس جمهوری اظهارداشت: شهید بهشتی فردی بسیار دقیق در زمینه تربیت جوان ها برای مدیریت آینده کشور و طلاب جوان برای توانمندی در برابر نیازهای زمان بود؛ از وقتی هم که نهضت اسلامی شروع شد، همواره ایشان به عنوان یکی از فضلای بنام حوزه علمیه قم در کنار امام راحل بود.
روحانی گفت: بعد از پیروزی انقلاب هم بار بسیار سنگینی را بردوش گرفت و واقعا صبر ایشان به گونه ای بود که دیگر صبر خسته شده بود و خود ایشان خسته نمی شد؛ آن هم اتهاماتی که در آن روزگار در سال 58 و59 تا روز شهادتش واقعا کمتر مظلومی را در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی مشاهده می کنیم.
وی خاطر نشان کرد: حالا تا زمان حیات ایشان؛ البته به قول مرحوم بزرگواری که از ایشان نقل کرد آسیاب به نوبت؛ نوبت دیگران هم فرارسید ولی آن زمان یعنی سال 58 و59 (شهید بهشتی) مظلومترین شخصیت بنام انقلاب اسلامی بود.
رئیس جمهوری افزود: من آخرین باری که از نزدیک ایشان را زیارت کردم، چهارشنبه هفته قبل از شهادتشان بود. یعنی سوم تیر ملاقات مفصلی داشتم، نماز خواندیم ونهار خوردیم و باز هم جلسه داشتیم و یادم هست چه بحث هایی در محضر ایشان مطرح شد.
روحانی اظهار کرد: شهید بهشتی در آن جلسه به من فرمود چند ماه پیش رفته بودم خدمت امام وقصد من این بود که استعفایم را تقدیم ایشان کنم. رفتم نشستم؛ داشتیم صحبت می کردیم و جمعیت زیادی در حسینیه جمع شده بودند و برای امام شعار می دادند درود برخمینی یا هر شعار دیگری که صدای مردم بلند بود و به گوش می رسید. قبل از اینکه مساله استعفا را من مطرح کنم ایشان به مناسبتی به من گفت آقای بهشتی می بینی مردم چه می گویند؟ گفتم بله؛ گفت اگر همه مردم ایران شعارشان این باشد مثلا درود برخمینی یا شعارشان برعکس آن باشد؛ برایم فرقی نمی کند.
وی اضافه کرد: مرحوم بهشتی گفت وقتی این جمله را شنیدم خجالت کشیدم مساله استعفای خودم را مطرح کنم. آن روح بلند امام اینچنین شاگردانی را هم در محضر خودش پرورش می دهد.
رئیس جمهوری گفت: در جلسات هفتگی سال 58 حوادث زیادی مطرح می شد از توهین هایی که به خود ایشان می شد. یکبار یادم هست توهینی که به رهبری شده بود، کم کم تبدیل شده بود به جریان طبیعی که بزرگان نظام در کوچه وخیابان و حتی در اجتماعات بزرگ گاهی در دانشگاهها و گاهی در مساجد مورد توهین قرار بگیرند.
روحانی افزود: اما شهید بهشتی صبر کرد و سعه صدر از خود نشان داد و به ما آموخت که هرچیزی را برای انقلاب و استحکام نظاممان به راحتی تحمل کنیم و بدانیم اگر کسی اخلاص داشت و برای خدا تلاش کرد،هرچه مشکل تر باشد خداوند اجر و مزد بیشتر را به ما عنایت خواهد کرد.
وی ادامه داد: انقلاب و نظام اسلامی ما، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذرانده است. از آن سال های اول انقلاب که گروهک ها تلاش می کردند نگذارند انقلاب استقرار پیدا کند البته قدرتهای بزرگ هم حامی آنها بودند اما مردم در کنار رهبری و امام ایستادند و از آن روزهای سخت عبور کردیم؛ البته قربانی های فراوانی هم از شهید مطهری گرفته تا شهید بهشتی و مفتح و دیگر شهیدان دادیم .
رئیس جمهوری گفت: اما راه را ادامه دادیم ومردم ما هم پشت سر انقلاب ونظام و رهبری ایستادگی کردند.
روحانی دومین معضل در آغاز انقلاب اسلامی را جنگ تحمیلی برشمرد و گفت: جنگی تحمیل شد از طرف بیگانگان؛ البته به ظاهر یک کشور همسایه به ما حمله کرد ولی پشت قصه بسیاری از قدرت ها و ابرقدرتها بودند.
وی افزود: هشت سال، سخت ترین روزها را گذراندیم. روزهایی که حتی برای یک دانه سلاح سبک ساده کلاشینکف یادم نمی رود در هفته های اول جنگ از کشوری یک هواپیما کلاش آوردیم و چقدر خوشحال بودیم .
رئیس جمهوری اضافه کرد: چون تنفگ معمولی که در اختیار سربازان ما بود ژ3 بود، تفنگ سنگینی بود و کار کردن با آن سخت بود. کلاشینکف نسبت به آن سبکتر بود و راحتتر می شد با آن در میدان جنگ تحرک داشت.
روحانی ادامه داد: من از مهر و آبان همراه تعدادی از مسئولین نظامی و عده ای از نمایندگان مجلس مسئول بررسی همه انبارهای نیروهای مسلح و زاغه های مهماتی بودم، می خواهم شرایط سخت آن روز را بگویم. ما همه زاغه های مهماتی و همه انبارها را بررسی و بازدید کردیم و آمارها را دیدیم.
منتخب مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سپاه پاسداران آن روز در میدان جنگ بود، کمیته های انقلاب اسلامی در میدان بودند، نیاز داشتند به یک سلاح سبک و معمولی ولی خوب نبود، مثلا خمپاره 60 خیلی داوطلب داشت به راحتی می شد روی دوش گرفت حتی بدون پایه از آن استفاده کرد؛ البته برد آن کوتاه بود همه آمار می گفت ما در انبار خمپاره 60 نداریم.
روحانی اضافه کرد: وقتی در شرایط در زاغه ای خمپاره 60پیدا کردیم تلفنی با آقای هاشمی صحبت کردیم گفتیم خمپاره پیدا کردیم باور نمی کنید همه مسئولین و رزمنده ها چقدر خشحال شده بودند. خمپاره 60 پیدا کردیم، شرایط این گونه بود.
وی افزود: از آن طرف مدرن ترین سلاح ها را در اختیار دشمنان ما قرار دادند؛ میرآژ اف1 وسط جنگ تحویل عراق دادند میگ 25، سوپر استاندارد را وسط جنگ تحویل عراق دارند؛ موشک های برد بلند و سلاح های شیمیایی را البته اول جنگ هم عراق مقداری داشت. سلاح های خطرناک شیمیایی را وسط جنگ به عراق دادند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه ما با مظلومیت ایستادگی کردیم و جنگیدیم، اظهار داشت: این مرحله دوم مشکل دوران انقلاب ما بود. مشکل سوم دوران انقلاب ما طراحی برای فشار و تحریم کشور ما بود. جنگ هشت ساله تمام شد البته هنوز آثار جنگ وجود دارد هنوز از لحاظ حقوقی همه مسائل جنگ حل نشده است.
روحانی ادامه داد: هنوز بعد از حدود 30 سال برخی از حقوقی که باید عملیاتی و اجرایی شود، نشده است. هنوز دفتر سی. بی سی. تشکیل نشده، اروند رود لایروبی نشده، قرارداد 1975همه ابعادش اجرا نشده است.
وی گفت: البته طبیعی است. جنگ هشت ساله ممکن است آثارش 30 الی40 سال باقی بماند تا آثارش از بین برود. جنگ ها و معضلات بین اللملی این چنین است، یک روزه حل نمی شود. تا رفتیم برای استقرار نظام کار را به پایان برسانیم، جنگ بر ما تحمیل شد و تا رفتیم آثار جنگ را بزداییم و کشور آرامش پیدا کند، تحریم را بر ما تحمیل کردند.
رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: البته احتمال اینکه جنگ را هم می خواستند بر ما تحمیل کنند احتمالش بالا بود. در سال 82 داشتند ما را به شورای امنیت سازمان ملل می بردند. همان زمانی که آمریکایی ها می خواستند به ایران یا عراق حمله کنند و در تردید بودند حالا به تاریخ کار نداریم به حمدالله از آن عبور کردیم؛ بالاخره و در نهایت تحریم را بر ما تحمیل کردند.
روحانی گفت: تحریم هم سختی های خودش را دارد همچون دوران جنگ، ایستادگی و مقاومت می خواهد. در همه این مراحل مردم بودند که ایستادند و پشت نظام را خالی نکردند.
وی خاطرنشان کرد: جنگ و تحریم آثاری دارد. این آثار سال ها طول می کشد تا برطرف شود. امروز در یک شرایطی هستیم که می توانیم بگویم اگر همه دست به دست هم بدهیم و اگر نگذاریم توطئه دیگران کارگر بیفتد، ان شاءالله به حول و قوه الهی می توانیم تا پایان قرن و ورود به قرن جدید تا حد زیادی مشکلات گذشته را جبران و حل و فصل کنیم.
رئیس جمهوری اضافه کرد: حل برخی از مشکلات مورد خواست بد خواهان دشمنان انقلاب نیست آنها هر روز داستانی را برای ما می سازند و برای اینکه ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شود و ما به مسائل فرعی مشغول شویم، از هر داستانی سریالی برای ما تولید می کنند؛ سریالی پشت سریالی دیگر.
روحانی با اشاره به اینکه ما امروز بعد از سالها از شرایط بیکاری سخت که حدود هشت سال شغل خالص در ایران صفر بوده تقریبا عبور کردیم یا در حال عبور هستیم، گفت: دارد به تدریج یادمان می رود از 1385 تا 92 اشتغال خالص ما تقریبا صفر بوده و شرایطی که بیشترین بیکار را داشتیم؛ یادمان می رود که آغاز دولت یازدهم و اوایل سال 92 ما با رکود بی نظیر در تاریخ کشور روبرو بودیم یعنی رشد اقتصادی منهای حدود 8/6 درصد، وضع رشد اقتصادی ما این گونه بوده است.
وی افزود: امروز بعضی ها از رکود حرف می زنند اشکال ندارد، آن روز کجا بودند؟ سال 91 که رشد منفی 8/6 داشتیم چطور از بیان شریفشان، از روزنامه ها، از سایت ها و از رسانه ملی کمتر کلمه رکود می شنیدیم.
رئیس جمهوری گفت: حالا که از رکود عبور کردیم، حال که رشد اقتصادی سال 95 ما طبق اعلام مرکز آمار به اضافه 3/8 و بر اساس اعلام بانک مرکزی به اضافه 5/12 شده است، تازه عده ای کلمه رکود را یاد گرفته اند که ادا بفرمایند.
روحانی افزود: اگر همین سه شاخص را درنظر بگیریم بیکاری، رشد اقتصادی و تورم؛ تورم بالای 40 درصد بود اواسط 92 آغاز دولت یازدهم از همه اینها ما یک قدم فاصله گرفتیم هنوز شرایط ما شرایط خوبی نیست. هنوز رونق اقتصادی به اندازه کافی نداریم و اشتغال ما از آنچه که نیاز هست خیلی فاصله دارد.
وی ادامه داد: اشتغال ما در بهار 96، 703 هزار نفر است. البته این آمار فصل بهار است ممکن است حتی تا پایان سال هم 700 هزار اشتغال جدید باشد؛ باز هم عقب هستیم تا برسد به نقطه مطلوب.


**روزهایی بود که رئیس بانک مرکزی هرچه می گفت، مردم برعکس آن عمل می کردند
رئیس جمهوری با بیان اینکه بالاتر از اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی وجود ندارد، گفت : اگر خدای ناکرده اعتماد مردم نسبت به دولت یا به نظام سست شود و در تردید قرار بگیرند، نمی توانیم از مشکلات عبور کنیم. پس مردم ما باید به دولت به معنی خاص و عام کلمه اعتماد داشته باشند.
روحانی افزود: علت اینکه ما توانستیم در این چهار سال قیمت ارز را در بازار نسبتا متعادل نگه داریم؛ به خاطر اعتماد مردم به دولت است .
وی ادامه داد: وقتی رئیس بانک مرکزی می گوید در زمینه ارز عجله نکنید، قمیت افرایش نمی یاید و اگر چند صباحی افزایش یافته به حالت قبل برمی گردد، مردم اعتماد می کنند وهجمه به بازار کم می شود. این به خاطراعتماد مردم است. روزهایی هم بود هرچه رئیس بانک مرکزی می گفت مردم برعکس آن عمل می کردند.

**همه باید از انتخابات خوشحال باشیم
رئیس جمهوری به برگزاری انتخابات 96 هم اشاره و خاطر نشان کرد: ما از یک آزمایش بزرگ پیروز خارج شدیم و بهترین انتخابات را در این منطقه برگزار کردیم. به یمن حضور هوشیاری مردم و به تدبیر دقیق رهبرمعظم انقلاب کار بزرگ کردیم. پس همه باید خوشحال باشیم.
روحانی افزود: در این اقدام بزرگ همه شریک بودیم وهمه کار کردیم. شما قضات، مسئولان امور قضایی، شورای نگهبان، دولت، مردم، دانشگاه و حوزه همه آمدیم و در کنار هم قرار گرفتیم.
وی تصریح کرد: دوران رقابت ویژگی خاص خود را دارد که نمی خواهم درباره آن صحبت کنم. آن دوران تمام شده و در مجموع انتخابات پر شور، بانشاط وکم حاشیه ای برگزار شد بطوری که در یک خیابان در شهری دیدم که ستاد های چند تا از کاندیداها بود و در روبروی آن ستادهای رقیب قرار داشت .
رئیس جمهوری گفت: اینها شعار می دادند و آنها هم شعار می دادند ، این ها پرچم داشتند و آنها هم پرچم داشتند و هر یک رنگ خاصی داشتند ولی نزاع و دعوایی نبود، فحاشی نکردند و هرفردی به نفع کاندیدای مورد نظر خود شعار داد. اینهمه اجتماعات بزرگ 10 هزار نفری و20 هزار نفری در سراسر کشور با حضور جوانان و دختر وپسر برگزار شد ولی هیچ کس هنجار شکنی نکرد.
روحانی افزود: این قدرت ایمان وهوشیاری جوانها و پیشرفت جوانان است. یعنی انقلاب دارد به سن چهل سالگی می رسد. الان سال 84 و88 و78 نیست؛ سال 96 است و نشان دادیم که به چهل سالگی رسیدیم.
وی ادامه داد: امروز به آن رشدی رسیدیم که قرآن ورویات از او در آن سن با ما سخن می گوید. حالا کدام عقل سلیم می گوید در شرایط بعد از انتخابات از نو بیاییم و رقابت انتخابات را باز خوانی کنیم؟
رئیس جمهوری گفت: رقابت برای دوران انتخاباتی است. حالا هر انتخاباتی هم ممکن است نقصی و ایرادی داشته باشد، هیچکدام از ما معصوم نیستیم اما مردم با رشادت ونشاط به صحنه آمدند و کار خودشان را به خوبی انجام دادند؛ امروز نوبت ما مسئولین است .
روحانی افزود: مشکلاتی که پیش روی ماست مشکلات دولت دوازدهم نخواهد بود. مشکلات نظام ، کشور و ملت است و اگر ما مشکل زیست محیطی داشتیم، اگر گرد وغبار زندگی عادی مردم را فلج کرد، اگر هوای آلوده سلامت مردم را تهدید کرد و اگر کمبود آب زندگی مردم را در فشار قرار داد، اگر بیکاری به خانواه ها فشار وارد کرد و اگر فقر و مشکلات اقتصادی معیشت مردم را دچار مشکل کرد؛ مشکلات دولت است یا ملت و نظام؟ مشکلات همه است.
وی ادامه داد: البته که دشمنان ما نمی خواهند با هم متحد باشیم. البته دشمنان ما از هر چیز جزئی و از هرکاهی کوه می سازند. این روشن است. چه زمانی بوده آنها خواستند در مسیر پیشرفت باشیم؟ ما البته جنگ هشت ساله و تحریم 10 ساله را داشتیم ولی باید بتوانیم جبران کنیم.
رئیس جمهوری اظهارداشت: دشمنان ما از روز اول می خواستند انقلاب و نظام استقرار پیدا نکند و اگراستقرار پیدا کرد نظامی قدرتمند نباشیم تاالگو برای دیگران شود و خدای ناکرده مردم ما از این نظام وحکومت ناراضی باشند واحساس کمبود کنند.
روحانی افزود: کشورهای هم سن وسال ما را در شرق آسیا ببینید. کشورهایی که با هم بودیم، سال اول انقلاب در کنار هم بودیم مانند مالزی و کره جنوبی و ترکیه کجا بوده اند؟ ما کشورهایی هستیم که از نظر توسعه تقریبا هم سن هستیم، خب قبول است جنگ داشتیم و آن ها تحریم نداشتند، اما آیا قادرنیستیم به آن ها برسیم و عبور کنیم؟
وی اضافه کرد: ما ملت بزرگوار دارای استعداد فراوان، دارای سرمایه بزرگ و دارای دینی هستیم که برای جهاد و تلاش به ما انگیزه می دهد.

**قوه قضائیه به اقتصاد و سرمایه گذاری امنیت دهد
رئیس جمهوری گفت: ما دارای کشوری هستیم که قوه قضائیه ما می تواند به کشور امنیت کافی برای اقتصاد و سرمایه گذاری و رونق اقتصاد بدهد. من هیچ وقت راضی نیستم کسانی بخواهند یک فرد یا شعبه را با کل کشور مقایسه کنند. با این همه قضات فرهیخته و کارکنان دستگاه قضا که شبانه روز تلاش می کنند؛ بارسنگینی بر دوش آنها است و خدمت بزرگی به کشور می کنند.
روحانی تصریح کرد: قوه قضائیه که افتخارش اجرای احکام دین و گسترش قسط است، بیشترین بار برای اجرای عدالت را بر دوش دارد و همان جمله قبلی عدلیه شاید پر معناتر بود. عدل مهم است و همه به سراغ دادگستری می رفتند تحت عنوان عدلیه، اما قرآن به ما می گوید اسلام و همه انبیا می گویند که مردم برای قسط قیام کند.
وی افزود: گاهی میزان می تواند وجدان عمومی جامعه و خود ما باشد. آن هایی که باید قسط وعدل را استقرار ببخشند ملت هستند و ما با کمک مردم می توانیم عدل وداد را مستقر کنیم. ضمن اینکه بار سنگینی هم از بخش عدالت بر دوش قوه قضائیه است وهمه موظف هستیم به این قوه کمک کنیم.

**اگر رئیس جمهوری در اجرای اصلی از قانون اساسی نقصی ببیند باید به صحنه بیاید
روحانی خاطر نشان کرد: اگر یکی از وظایف رئیس جمهوری اجرای قانون اساسی است، بخشی از آن قوه قضاییه است و اصولی که به این قوه مربوط است. اگر رئیس جمهوری نسبت به دولت و اجرای آن دغدغه خاطر دارد، نسبت به قوه قضاییه هم همان دغدغه را باید داشته باشد چرا که رئیس جمهوری مسئول اجرا است و اگر در اجرای اصلی نقصی ببیند باید به صحنه بیاید و درکنارقوای دیگر قرار بگیرد.

**در چهار سال گذشته قوا به دنبال تخریب هم نبوده اند
وی گفت: تردید ندارم امروز اگر سه قوه کشور تحت فرامین رهبری در کنار هم بیش از گذشته قرار بگیریم، البته ما در چهار سال گذشته تلاشمان این بوده درکنار هم باشیم. ممکن است از همه انرژی حداکثر استفاده نشده باشد اما هیچ وقت قوه مجریه دنبال تخریب قوه قضاییه و یا دیگر قوا نبوده و البته دیگر قوا هم دنبال تخریب قوه مجریه نبوده اند اما باید کار بالاتری انجام دهیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اینکه گفته شود قوا مستقل هستند، کافی نیست، گفت: مستقل به معنای دیوار کشیدن بین دو قوه نیست به این معناست که قوه قضائیه مستقل است و قاضی برای انشا و فهم حکمش مستقل است. مستقلا قانون را می فهمد و تفسیر و حکم صادرمی کند اما در عین حال مستقل به این معنی نیست که همدیگر را کمک و یاری نکنیم و تعامل نداشته باشیم.

**نباید کاری کنیم که دیگران هم به کنار دشمن ما بروند/بهانه به دست دشمن ندهیم
روحانی افزود: درسیاست داخلی و خارجی مخصوصا در بخش اقتصاد نمی شود ما توجه نداشته باشیم به این که مسایل را چطور حل وفصل کنیم. همیشه این چنین بوده است. اگر توانستیم در سیاست خارجی کاری کنیم که دشمنان و بدخواهان ما تنها بمانند این بهتر است یا اینکه طوری رفتار کنیم که دیگران هم به کنار دشمن ما بروند؟ کدام بهتراست؟
وی اضافه کرد: ما بنا نیست به دشمن کمک کنیم، دشمن به دنبال این است که در خاورمیانه صلح، ثبات وتوسعه نباشد و همواره جنگ باشد تا هم سلاح خود را بفروشد و هم بهانه برای مداخله داشته باشد. این کار دشمن است.
رئیس جمهوری تصریح کرد:ما دنبال صلح وثبات درمنطقه و کوتاه کردن دست دشمن و گرفتن بهانه از دست دشمن هستیم ولی اگر بخواهیم به دستش بهانه بدهیم، درست است؟
روحانی گفت: ما اگر سیاست خارجی داشته باشیم که اگر آمریکا خواست در برابر ما بایستد اروپا، چین و روس هم درکنارش باشند و یا اگر خواست روبروی ما بایستد، قدرتهای دیگر آن را کمک نکنند و او را مورد سرزنش قرار دهند؟ پس ما می خواهیم اگر آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل حرفی می زند، دیگران آن را تایید کنند یا اگر ادعایی کرد، 14 کشور دیگر رای منفی یا ممتنع بدهند؟
وی خاطر نشان کرد: چند روز پیش که آمریکا راجع به قطعنامه 2231 راجع به موشک های ایران حرف زد، کسی بود از آن حمایت کند؟ نه روس نه اروپا و نه چین قبول نکردند. ولی زمانی بود که هر ادعایی از سوی آمریکا علیه ایران مطرح می شد هر 14 کشور رای قطعی می دادند .
رئیس جمهوری با بیان اینکه نباید بگذاریم آمریکا بسط ید پیدا کند و قدرتمند شوند واز طرفی نباید بهانه در اختیار آن ها قرار دهیم، گفت: ممکن است جایی آمریکا علیه برجام درست عمل نکند یا تخلف کند یا موردی را نقض کند؛ اگر آمریکا نقض کرد و روس گفت احسنت، این خوب است؟ یا اگر خواست تخلفی کند اروپا، چین وروس مخالت کردند؟

**امروز تحریم هسته ای نداریم
روحانی افزود: ما از چه ناراحت هستیم؟ از تنهایی آمریکا وانزوای آن؟ امروز دولت یازدهم با رهمنودهای رهبری و با حضور مردم و کمک قوای دیگر به نقطه ای رسیده که تحریم های هسته ای را برداشته است. امروز تحریم هسته ای نداریم.
وی اضافه کرد: ممکن است آمریکایی ها در برخی جاها تخلف کنند البته همیشه ما را تحریم کردند و هیچ وقت از بعد از انقلاب در تعامل با آمریکا نبودیم.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز می بینیم که در همین داستان فشار به بانک ها و موضوع FATF که آمریکا، اسرائیل وعربستان سعودی روبروی ایران بودند، تمام اروپا پشت ایران بود و روس و چین در کنار ایران قرار داشتند و بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی کنار ایران بودند. این خوب است که آمریکا در کنار اسرائیل وعربستان درمجمع بین المللی تنها بماند یا کاری کنیم که همه پشت سرش بروند؟

**انقلابی بودن به معنای منزوی کردن آمریکاست/قادریم بهانه های حقوق بشری را از دست غربی ها بگیریم
روحانی افزود: انقلابی بودن معنایش این است که آمریکا را منزوی کنیم، انقلابی بودن معنایش اینست که با بیانی با دنیا حرف بزنیم که دنیا بتواند سخن ما را درک وقبول کند.
وی اضافه کرد: حتی در زمینه های بسیار سخت همچون حقوق بشر قادریم بهانه ها را از دست غربی ها بگیریم یا موضوعی که سالهاست علیه ما توطئه می شود. البته یک روزه نمی شود حل کرد ولی قدم به قدم می شود آن ها را حل کرد.
رئیس جمهوری گفت: لااقل قانون و اسلام خودمان را اجرا کنیم. اسلام به ما اجازه نمی دهد اگر مجرمی جرمی کرده، بیش از حد مجازاتی که برای آن جرم مشخص شده، طرف را تحت فشار قرار دهیم. حق نداریم آبروی مردم را بریزیم و بدون ادله کافی کسی را احضار یا جلب کنیم. اول باید ادله کافی برای توجه به اتهام متهم باشد .

**نباید قبل از داشتن ادله، کسی را احضار یا جلب کرد/انتقاد از برخی رفتارهای ضابطان قضایی
روحانی افزود: احضار افراد بدون اینکه ادله بدست بیاوریم این هم یک داستانی است. اول باید ادله باشد تا طرف را احضار کنیم نه اینکه طرف را احضار کنیم بعد ادله بیاوریم، این هم درقانون اساسی آمده که ضابط باید ضابط باشد ونه بیش از ضابط . نمی توان بیش از 24 ساعت بدون حکم قاضی فردی را نگه داشت.
وی افزود: رفتن به دستگاه قضایی فداکاری، صبر و تحمل می خواهد ، من چند بار بعد و قبل از انقلاب به قوه قضائیه دعوت شدم ولی ترسیدم بروم. هیچ وقت جرات نکردم وارد شوم.
رئیس جمهوری گفت: چه قاضی نشسته، چه ایستاده و چه زحماتی که کارکنان می کشند، روشن است و کار سختی است. نباید بگذاریم در جای کوچکی به خاطر نقصی، کسی فکر کند که حکم برای قاضی نفع دارد.
روحانی تصریح کرد: حکم محکومیت وبرائت باید برای قاضی یکسان باشد و حتی الامکان به برائت و اصل برائت برسد. به قولی کسی گفت بیل به کمر اصل برائت خورده، اما اصل برائت که هست .
روحانی اضافه کرد: بنده خدایی گفت که اصل برائت بیل به کمرش خورده زده است ما که قبول نداریم، اصل برائت زنده و فعال است، ما دنبال این هستیم اصل برائت باشد اگر ادله کافی از آن طرف پیدا شد، حرف دیگری است به هر حال باید حکم قانون اجرا شود.
وی گفت: اگر یک وقتی قاضی بین دو نفر در محکمه محکومیت یکی بر دیگری به دلیل قومیت، به دلیل مذهب به دلیل تمایلات سیاسی و حزب برایش فرق بکند، آن قضاوت مورد تقدیر است؟
رئیس جمهوری اظهار داشت: قاضی بی طرف یعنی جناح راست و چپ نداریم، کرد، ترک، بلوچ، فارس، عرب و ترکمن نداریم؛ شیعه وسنی نداریم، مسیحی و مسلمان نداریم. این قانون اساسی ماست. تمام افراد ملت در برابر قانون مساوی هستند، تساوی در برابر قانون.

**ضابط قضایی نباید حزبی باشد
روحانی ادامه داد: حالا اگر خدای ناکرده ضابط ما حزبی شد، ان شاء الله که ضابط حزبی نداریم. چون در وصیتنامه امام(ره) به صراحت فرمود که ارتش و نیروی انتظامی در اصطلاح امروز سپاه و بسیج همه اینها حق ورود در امور حزبی و دسته بندی های سیاسی ندارند. این متن وصیتنامه امام است. تصریح کرده و دلیل آن را هم گفته است.
وی تصریح کرد: ضابطان ما معمولا اینها هستند، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی است. اگر ضابط ما در یک پرونده منتفع شود، افکار عمومی بی طرفی را مورد تردید قرار می دهند.
رئیس جمهوری ادامه داد:همه کار را که قاضی انجام نمی دهد، بخش بزرگی از پرونده را ضابطین درست می کنند. کارشناسان بخشی از پرونده را آماده می کنند، این نیست که همه چیز دست قاضی باشد؛ بر مبنای آن بررسی و قضاوت می کند.
روحانی اضافه کرد: خیلی مهم است که هم قاضی و هم ضابط در تمام مراحل قضایی به خاطر حزب یا جناح کسی منتفع نشود. من در دلم بگویم این که مال حزب من است بلکه موفق شود یا آن که نیست شکست بخورد. البته چنین چیزی نیست؛ در دل آدم هم خطور بکند، مساله است.

**در کنار دستگاه قضایی بی طرف به فکر ساختن ایرانی آبادتر باشیم
وی تاکید کرد: ما در شرایط امروز باید با دستگاه قضایی مستقل و بی طرف در کنار هم به فکر ساختن ایرانی آبادتر باشیم. آبادتر ازگذشته، یک بخش بزرگ آن هم امروز بخش اقتصاد است که همه ما هم تاکید داریم.
رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه مشکل اقتصاد، یک مشکل بزرگ در کشور است، تصریح کرد: قضائیه می تواند در اقتصاد، محیط زیست و آب به ما کمک کند.

**تلاش برای شفافیت و مبارزه با فساد/رسانه ها از هر سه قوه انتقاد کنند
روحانی اضافه کرد: با هم و در کنار هم با فساد مبارزه کنیم. در کنار هم برای شفافیت تلاش کنیم. برای دولت الکترونیک تلاش کنیم. بگذاریم همه چیز شفاف در اختیار مردم باشد، البته دستگاه قضایی دستگاه نظارتی خود را دار، درقانون اساسی حتی دیوان عالی بر همه دادگاه ها نظارت دارد.
وی با بیان اینکه بگذاریم دادنامه های ما در معرض بحث قرار بگیرد، گفت: امروز بخشی از دادنامه های ما به عنوان افتخار قوه قضاییه در دانشگاه ها و فضای مجازی دست به دست می چرخد. قاضی جوان دانشمندی که وقتی آدم مقدمه دادنامه و صدر آن را می خواند، افتخار می کند آدم تحصیلکرده فهمیده مسلط به حقوق همه جوانب را در نظر گرفته است. بگذاریم دادنامه در روزنامه بیاید، عده ای از اساتید و دانشجوی حقوق اظهار نظر کنند، طوری نمی شود.
رئیس جمهوری اضافه کرد: همه دستگاهها باید در برابر مردم با شفافیت عمل کنند و پاسخگو باشیم. چرا قوه قضایه این کار را نکند؟ چرا رسانه ها به کمک همه ما از باب انتقاد سازنده پیش نیایند؟ چه قوه مجریه، چه مقننه و چه قضائیه، فرقی نمی کند.

**همکاری برای تنظیم لوایحی که مردم را خوشحال تر کند
روحانی گفت: من امیدواریم در دولت دوزادهم بتوانیم از قوه قضائیه بهره بیشتری بگیریم. در راس قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی لاریجانی اندیشمند فرهیخته ای که هم به فقه وهم به مقضیات زمان مسلط است، قرار دارند و ما به راحتی می توانیم با توجه به شرایط روز و با داشتن اجتهاد پویا و در نظر گرفتن شرایط زمان و مکان لوایح قوی تر و بهتری به کمک هم تهیه کنیم.
وی افزود: در کنار آن لوایح بتوانیم اعتماد عمومی بیشتر جلب کنیم و کار دستگاه قضا را ساده تر کنیم تا تعداد پرونده های دستگاه قضایی کم شود. در یکی از کشورها شرایط دستگاه قضایی به گونه ای است که گاهی ناچار می شوند بعضی هفته ها یکی دو روز تعطیل کنند. می شود ما هم روزی به این نقطه برسیم که بگویم دستگاه قضا کاری ندارد؟
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این کار سختی است ولی شدنی است. به شرط اینکه بخشی از کار قضا را به دستگاه های دیگر واگذار کنیم، اتاق های داوری تشکیل شود. اینها هم اگر لوایح می خواهد در کنار هم بتوانیم آن لوایح را تنظیم کنیم.
روحانی با بیان اینکه وزیر دادگستری می تواند نقش خوبی داشته باشد و رابط بین سه قوه است، گفت: وزیر دادگستری فردی را می تواند مشخص کند و خود روسای قوا می توانند جلسات بیشتری داشته باشند. ما می توانیم شرایطی فراهم کنیم مردم ما خوشحال تر شوند. کشور ما در مسیر پیشرفت و امنیت بیشتری قرار بگیرد و ان شاءالله حضرت ولی عصر امام زمان(عج) از همه ما در سایه تلاش، کوشش، هماهنگی، هم فکری و هم افزایی خشنود و راضی شود.

مرتبط ها
ارسال نظر
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷