اگر علم همه چیز را حل می‌کرد با پیشرفت علم آرامش را از دست نمی‌دادیم
حجت الاسلام والمسلمین دکتر یحیی کبیر با درباره ضرورت دین در جامعه، خاطرنشان کرد: . هیچ کدام از علوم انسان را آرام نمی‌کند. اگر علم همه چیز را حل می‌کرد، پس چرا با پیشرفت علوم آرامش انسانی را از دست دادیم؟ باعث آرامش، این‌ها نیستند؛ باعث آرامش «الا بذکرلله تطمئن القلوب» است. وقتی دین بیاید آرام می‌شوید.
حکمت باید به دین منجر شود
گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر کبیر
حجت الاسلام والمسلمین دکتر کبیر با اشاره به ارکان جهان بینی و ضرورت یادگیری این ارکان گفت: گر کسی در فلسفه‌ها و عرفان‌ها، علم کلام و حتی فقه به دو رکن اول مشغول و در آن‌جا متوقف شد و دو رکن آخر را رها کرد، در اسلام ناقص است. به قول آقای مطهری حکمت باید به دین منجر بشود.
غربت فلسفه مدنیِ امام خمینی در حوزه‌های علمیه
حجت الاسلام و المسلمین دکتر یحیی کبیر در بحث دین‌پژوهی با اشاره به غربت مبانی اجتماعی امام خمینی در حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: ما خیال می‌کنیم خیلی از طلبه‌های ما فلسفه مدنی امام را بلدند. در حالی که برخی طلبه‌ها در الفبای حرف‌های امام(ره) گیرند.
در جهان‌بینی توحیدی «خدا» هستیِ مطلق و «انسان» مهم‌ترین مخلوق است
در جهان‌بینی الهی، به اين حقیقت مي‌رسيم که خدا هستي مطلق است. هستي مطلق ظهوراتي دارد و مهم‌ترین ظهور و مخلوقش انسان است. او انسان را براي كمال خاص آفريده است.
انحراف ادیان غیر توحیدی جنبه معرفتی دارد
آیت الله تحریری
آیت الله تحریری با اشاره به اهمیت دیدگاه معرفتی انسان گفت: اديان غيرتوحيدي يا حتی ادیان توحيديِ سكولار عمدتاً از جنبه‌هاي معرفتي منحرف‌شده‌اند.
پایه‌گذاران اومانیسم در قرن پانزدهم خداشناس بودند
آیت الله علوی سرشکی اومانیسم به معنای الحاد را رد کرده و گفت: پایه‌گذاران اومانیسم در قرن پانزدهم همه خداشناس بودند. بعضی‌هایشان از پاپ‌ها بودند. مثل خانواده داوینچی، نیکلای پنچم، سر توماس مور و آراس موس. پایه‌گذران اومانیسم همه متدین و خداشناس بودند.
سه اصل مهم مکتب اومانیسم
گفتگو با آیت الله علوی سرشکی
آیت الله علوی سرشکی اومانیسم را نهضتی از طرف انسان‌های روشن‌فکر دانست و بیان کرد: اصل اول اومانیسم همان ارزش ذاتی انسان است.اصل دوم آن علم و عقل است و اصل سوم آزادی است. آزادی در مقابل همان مسیحیت کلیسایی و امپراطور مستبد.
برخی در حوزه به گزاره‌های عقلی ائمه توجه نمی‌کنند
آیت الله علوی سرشکی با بیان اینکه در سخنان اهل بیت علیهم السلام گزاره‌های عقلی نیز وجود دارد گفت: ائمه معصومین گزاره عقلی هم داشتند که در حوزه توجه چندانی به گزاره‌های عقلی ائمه نمی‌شود. ما باید برای این‌ها ارزش قائل بشویم، ولی متاسفانه برخی در حوزه کانه امام صادق( ع)یک مساله¬گوی فقهی است؛ یعنی روی فقهش حساب می¬کنند نه حرف‌های عقلی‌اش.
به روز شده در ۱۵:۵۶ :: پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۶
دفتر مقام معظم رهبری:

نگذارید دفاع مقدس فراموش شود