ایمان ضدعقل نیست؛ غایت عقل است/6
حجت الاسلام والمسلمین دکتر یحیی کبیر با اشاره به مقوله تفکر در ایمان اشاره کرد: ایمان در ارکان دین‌شناسی ما فوق‌العاده مهم است. ضد علم، ضدعقل و ضد فکر نیست، ولی غایت آن‌هاست.
تفکر مقدمه ایمان است/5
حجت الاسلام والمسلمین دکتر یحیی کبیر با اشاره به مقوله تفکر در ایمان اشاره کرد: ما یک تفکر داریم و یک ایمان. تفکر، مقدمه ایمان است.
اگر علم همه چیز را حل می‌کرد با پیشرفت علم آرامش را از دست نمی‌دادیم/3
حجت الاسلام والمسلمین دکتر یحیی کبیر با درباره ضرورت دین در جامعه، خاطرنشان کرد: . هیچ کدام از علوم انسان را آرام نمی‌کند. اگر علم همه چیز را حل می‌کرد، پس چرا با پیشرفت علوم آرامش انسانی را از دست دادیم؟ باعث آرامش، این‌ها نیستند؛ باعث آرامش «الا بذکرلله تطمئن القلوب» است. وقتی دین بیاید آرام می‌شوید.
حکمت باید به دین منجر شود/2
گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر کبیر
حجت الاسلام والمسلمین دکتر کبیر با اشاره به ارکان جهان بینی و ضرورت یادگیری این ارکان گفت: گر کسی در فلسفه‌ها و عرفان‌ها، علم کلام و حتی فقه به دو رکن اول مشغول و در آن‌جا متوقف شد و دو رکن آخر را رها کرد، در اسلام ناقص است. به قول آقای مطهری حکمت باید به دین منجر بشود.
غربت فلسفه مدنیِ امام خمینی در حوزه‌های علمیه/1
حجت الاسلام و المسلمین دکتر یحیی کبیر در بحث دین‌پژوهی با اشاره به غربت مبانی اجتماعی امام خمینی در حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: ما خیال می‌کنیم خیلی از طلبه‌های ما فلسفه مدنی امام را بلدند. در حالی که برخی طلبه‌ها در الفبای حرف‌های امام(ره) گیرند.
در جهان‌بینی توحیدی «خدا» هستیِ مطلق و «انسان» مهم‌ترین مخلوق است
در جهان‌بینی الهی، به اين حقیقت مي‌رسيم که خدا هستي مطلق است. هستي مطلق ظهوراتي دارد و مهم‌ترین ظهور و مخلوقش انسان است. او انسان را براي كمال خاص آفريده است.
انحراف ادیان غیر توحیدی جنبه معرفتی دارد
آیت الله تحریری
آیت الله تحریری با اشاره به اهمیت دیدگاه معرفتی انسان گفت: اديان غيرتوحيدي يا حتی ادیان توحيديِ سكولار عمدتاً از جنبه‌هاي معرفتي منحرف‌شده‌اند.
پایه‌گذاران اومانیسم در قرن پانزدهم خداشناس بودند
آیت الله علوی سرشکی اومانیسم به معنای الحاد را رد کرده و گفت: پایه‌گذاران اومانیسم در قرن پانزدهم همه خداشناس بودند. بعضی‌هایشان از پاپ‌ها بودند. مثل خانواده داوینچی، نیکلای پنچم، سر توماس مور و آراس موس. پایه‌گذران اومانیسم همه متدین و خداشناس بودند.
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷