اخلاق یعنی تقویت توحید
۱۳۹۶/۰۸/۱۶
  |  
مقدمه‌ای برای فهم طرح تربیت توحیدی؛
این مصاحبه، برگرفته از گفت‌وگویی مفصل با آیت‌الله محمدباقر تحریری، استاد برجسته اخلاق و حکمت حوزه علمیه است که در پایگاه جریان‌شناسی روحانیت (رسای اندیشه) منتشر شده است. از آن‌جا که مقدمه مفیدی برای فهم طرح تربیت توحیدی است، خلاصه‌ای از آن، به خوانندگان تقدیم می‌شود.
جریان‌شناسی مخالفت با علم کلام
۱۳۹۶/۰۸/۱۴
  |  
گفت‌وگو با دکتر نوئی/۲؛
جریان‌شناسی مخالفت با علم کلام هم در اهل سنت و هم در تشیع بسیار جای تأمل دارد و باید به‌صورت جریانی کار شود. باید دید قرن چهارمی‌ها چه دلایلی در مخالفت با علم کلام داشتند و این مخالفت چه تأثیری در قرن پنجم و ششم گذاشت؛ مثلاً سید ابن طاووس در کتاب کشف المحجه چه نگاهی به علم کلام دارد؟ جوری صحبت می‌کند که انگار کلام هیچ‌چیز نیست، اگر حرام هم نباشد چیزی ته آن نمی‌ماند و برای متکلم و سودی ندارد.
تقسیم ادوار علم کلام
۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  |  
در گفت‌وگو با دکتر نوئی/۱؛
دکتر نوئی ضمن بیان جریان‌های کلامی به تقسیم ادوار علم کلام پرداخت.
تولید علم مسبوق بر قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی است
۱۳۹۶/۰۳/۲۲
  |  
حجت الاسلام و المسلمین یزدانی مقدم با اشاره به بحث تولید علم گفت: تولید علم مسبوق بر قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی است؛ یعنی باید ابتدا یک امنیت سیاسی، اقتصادی ایجاد شود تا علما جذب شوند.
هنوز «فقه سیاسیِ» سازمان‌یافته‌ای نداریم
۱۳۹۵/۱۰/۳۰
  |  
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین بهروزی لک
حجت الاسلام و المسلمین بهروزی لک با اشاره به روند رشد دانش سیاسی در حوزه علمیه قم، سه دهه شصت، هفتاد و هشتاد، خاطرنشان کرد: ما هنوز فقه سياسي را به عنوان يك دانش شکل‌گرفته و سازمان‌يافته نداريم و نيازمند كار جدي‌تري است.
آقای منتظری و خیانت مهدی هاشمی
۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  |  
گفتگو با مدیر حوزه علمیه قم
مدیر حوزه علمیه قم با اشاره به شخصیت مهدی هاشمی و نقش وی در بیت آقای منتظری داشت گفت: انقلابی [ مهدی هاشمی] که با ساواک تبانی کند، این یعنی ماهیت انقلابی ندارد ولو نزدیک‌ترین فرد به یک شخص مبارزی مثل آقای منتظری باشد. آقای منتظری تا روز آخر هم متوجه نشد که این‌ها بزرگ‌ترین خیانت را به ایشان کردند.
آشفتگی دانش‌های جدید در زیر ساخت سنتی حوزه
۱۳۹۵/۱۰/۲۳
  |  
حجت الاسلام والمسلمین بهروزی لک با اشاره به نحو ورود دانش سیاسی به حوزه های علمیه، خاطرنشان کرد: شايد دهه اول انقلاب اسلامي تداوم دانش سياسي سكولار بود. حتي وقتی حوزه با دانش‌های سياسي جديد آشنا مي‌شود طبعا آن تراث، برجسته نيست؛ چون حاملان دانش‌های سياسي به تراث سياسي آشنايي ندارند. شايد نسل ما اولين نسل طلبه‌هايي بودند كه با دانش سياسي سازمان‌يافته غربي با حضور اساتيد تعليم ديده در خارج از كشور داشتیم تعلم مي‌ديديم. يعني شروع کرده بودیم با یک زيرساخت سنتي حوزوی، اما عملا دانش‌هاي جديدی هم به ما عرضه مي‌شد که گاه آشفتگي‌ها و ريزش‌هايي داشت؛ مثلا مي‌ديديم بعضي از رفقايي كه با ما بودند به جاي اين‌كه بتوانند این تركيب را به وجود بياورند جذب آن طرف شدند.
جریان شیخیه و اخباریون در مشهد فعال هستند
۱۳۹۵/۱۰/۲۲
  |  
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضوی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضوی با اشاره به رشد تفکر اخباری گری در مشهد گفت: الآن در مشهد دو جریان مهم در حال فعالیتند. یکی از آنها شیخیه و دیگری اخباری‌ها هستند که البته شیخیه با اخباری فرق دارد. اینها الآن یک جریان فرهنگی قوی و تأثیرگذار هستند.
به روز شده در ۱۶:۱۰ :: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷